Sołtysi czekają na zmiany legislacyjne
Projekty zmian legislacyjnych, dotyczących
pracy sołtysów oraz sołectw, nad którymi pracuje obecnie
parlament, są bardzo oczekiwane przez to środowisko i dlatego
prace nad nimi powinny być przyspieszone - uważają członkowie
Krajowego Stowarzyszenie Sołtysów (KSS), którzy spotkali się w Licheniu (Wielkopolskie).
26.05.2007 | aktual.: 26.05.2007 18:58
Spotkanie zarządu KSS i przewodniczących lokalnych stowarzyszeń, które skupia ta organizacja, zainaugurowało dwudniową, XV Krajową Pielgrzymkę Sołtysów i Środowisk Wiejskich do licheńskiego sanktuarium maryjnego. Jej główne uroczystości odbędą się w niedzielę.
Przyjęcie przez parlament ustaw o funduszu sołeckim, dodatku pieniężnym do emerytur i rent dla osób pełniących funkcję sołtysów oraz zmian w ustawie o samorządzie gminnym, dotyczących diety miesięcznej dla sołtysów, w sposób szczególny wzmocni pozycję i prestiż sołtysów oraz sołectw - powiedział prezes KSS Ireneusz Niewiarowski.
Prezes podkreślił, że zwłaszcza wejście w życie ustawy o funduszu sołeckim pozwoli na zwiększenie aktywności mieszkańców wsi i poprawi pozycję sołectwa w budowaniu partnerstwa z samorządem gminnym na rzecz rozwoju lokalnego.
Podczas licheńskiego spotkania wiele mówiono też o programie "Odnowa wsi", który w sposób szczególny przyczynia się do przeniesienia do Polski rozpowszechnionej w Europie Zachodniej metody rozwoju obszarów wiejskich.
Ten program stawia w centrum uwagi problem partnerstwa sołectwa i gminy w podejmowaniu przedsięwzięć rozwojowych. W znacznym stopniu ożywia polską wieś, zwiększa aktywność, buduje dobra materialne i kapitał społeczny. Dlatego uważamy, że środki wnioskowane przez rząd na "Odnowę wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 są niewystarczające - powiedział prezes KSS.
Dodał, że według Rady Krajowej KSS, ze względu na "stosunkowo słabą infrastrukturę techniczną dotyczącą łączności" konieczne jest, aby w ramach programu "Odnowa wsi" znalazły się środki na budowę bezprzewodowego Internetu na obszarach wiejskich.
Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów powstało w 1994 roku w Licheniu jako dobrowolny związek lokalnych stowarzyszeń sołtysów. Obecnie zrzesza ich 28. W całym kraju stowarzyszenia te skupiają ok. 15 tys. sołtysów i członków rad sołeckich. W ubiegłym roku KSS za swoją działalność otrzymało nagrodę Pro Publico Bono w kategorii organizacji wiejskich za budowanie społeczeństwa obywatelskiego na terenach wiejskich.