"Solidarność" zbiera już podpisy popierające Kaczyńskiego
"Solidarność" już wie, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Jarosław Kaczyński. Wysyła e-maile ze wzorem listy poparcia Kaczyńskiego - dowiedziała się "Rzeczpospolita".
24.04.2010 | aktual.: 26.04.2010 10:48
Prawo i Sprawiedliwość w poniedziałek ma ogłosić, kto będzie ich kandydatem w wyborach prezydenckich. To ostateczny termin na zgłoszenie kandydatów do wyborów prezydenckich. Jednak aby zgłosić kandydata, trzeba mieć tysiąc podpisów osób, które go popierają.
Według "Rzeczpospolitej" działacze "Solidarności" z obawy przed zbyt małą ilością czasu na zebranie tych podpisów, w sobotę zaczęli rozsyłać e-maile w celu zbierania podpisów. W załączniku jest dokument, który zawiera kwestię: "Udzielam poparcia kandydatowi na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Jarosławowi Aleksandrowi Kaczyńskiemu w wyborach przypadających w 2010 r." W formularzu jest tez miejsce na imię i nazwisko, adres stałego zamieszkania, PESEL i własnoręcznie złożony podpis.
Jerzy Langer, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSSZ "Solidarność" powiedział "Rz", że nic nie wie na temat podobnej akcji.
Rzecznik PiS Mariusz Błaszczak zapewnia, że decyzja o tym, kto będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich wciąż nie zapadła. Podkreśla, że zbieranie podpisów to nieskoordynowana i nieuzgodniona z PiS inicjatywa. Zaznaczył jednak, że do partii napływa wiele apeli, by to właśnie Jarosław Kaczyński wystartował w wyborach.
Do soboty Państwowa Komisja Wyborcza dostała zawiadomienia jedynie od czterech komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta - Waldemara Pawlaka, Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera i Marka Jurka.
Komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie PKW o swoim powstaniu do poniedziałku do godz. 16.15.
Komitet może utworzyć minimum 15 osób, mających uprawnienia do głosowania. Do zawiadomienia o powstaniu komitetu, składanym w PKW, trzeba dołączyć - obok tysiąca podpisów z poparciem - zgodę kandydata na powołanie komitetu, zgodę na kandydowanie, a także oświadczenie lustracyjne kandydata - a jeśli już je złożył - informację, kiedy i gdzie to zrobił.
Do 6 maja do północy, czyli na 45 dni przed dniem głosowania, powinni z kolei zarejestrować się kandydaci na prezydenta. Do rejestracji kandydata niezbędne jest zebranie 100 tys. podpisów. Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.