Polska"Solidarność" ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe

"Solidarność" ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe

"Solidarność" ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Poinformował o tym w Katowicach przewodniczący związku, Piotr Duda. - To, co się stało w nocy to skandal - podkreślił Duda. Sejm zagłosował za programem naprawy Kompanii Węglowej.

"Solidarność" ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

16.01.2015 | aktual.: 16.01.2015 16:20

- Decyzję o strajku podjęły wszystkie branże. Strona rządowa zmierza ku konfrontacji. Jak stanie się coś niebezpiecznego, winę za to będzie ponosić premier Kopacz i koalicja - powiedział Duda. Dodał, że akcje "S" będą wykraczały poza województwo śląskie.

Pogotowie strajkowe oznacza m.in. oflagowanie wszystkich organizacji związkowych i przygotowanie się do akcji protestacyjnych. – We wtorek, jeżeli sytuacja się nie zmieni, w Katowicach spotyka się międzyzwiązkowy krajowy sztab protestacyjny „Solidarności”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Mam nadzieję, a tak właściwie jestem przekonany, że te pozostałe centrale – Forum i OPZZ – też ogłoszą pogotowie strajkowe w całym kraju – powiedział Duda.

Akcja protestacyjna przeciwko rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej trwa od kilku dni. Protest rozpoczął się w zakładach KW, później dołączyli górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
oraz pracownicy dwóch kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie z Jaworzna i Libiąża. W piątek rano – według śląsko-dąbrowskiej Solidarności – akcję rozpoczęli górnicy kolejnej spółki Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Na powierzchnię nie wyjechało ponad 80 górników z kopalni Murcki-Staszic, po południu mają do nich dołączyć pracownicy kopalni Wujek-Śląsk.

W Gliwicach przed urzędem miasta protestują górnicy i ich rodziny. Protestujący przed KWK "Brzeszcze", która według rządowego planu przeznaczona jest do likwidacji, skandowali w nocy "ręce precz od kopalni".

W nocy sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwi realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Za jej przyjęciem głosowało 240 posłów. Przeciw było 208, dwóch wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie czterech najbardziej zadłużonych zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Nowelizacja przewiduje, że ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego będzie obowiązywała bezterminowo. Jednak dotacja z budżetu państwa na likwidację kopalń w przyszłości będzie mogła być przekazywana tylko do 2027 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)