Solidarność i upadek komunizmu
W Warszawie i Gdańsku rozpoczyna się Międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu". Konferencja organizowana jest z okazji 20. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.
03.06.2009 | aktual.: 03.06.2009 14:21
Wybory z 1989 roku zapoczątkowały demontaż reżimu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, doprowadzając do radykalnych przeobrażeń społecznych i politycznych. Znamienite osobistości życia publicznego, historycy, socjologowie oraz aktorzy tamtych wydarzeń spotkają się w Warszawie i Gdańsku, by dokonać bilansu zmian dokonanych 20 lat temu i przyjrzeć się krytycznie ich konsekwencjom dla następnych pokoleń.
Dwie pierwsze sesje konferencji odbędą się 3 czerwca b.r. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Pierwsza z nich nosi tytuł 1989 – Zmieniając bieg historii. Będzie poświęcona ocenie wydarzeń roku 1989 z perspektywy historycznej. Siergiej Kowalow, obrońca praw człowieka, były prezydent Litwy Vytautas Landsbergis, a także historycy i publicyści europejscy, którzy uczestniczyli bezpośrednio w ówczesnych przemianach, opiszą sytuację geopolityczną i wyjaśnią motywy decyzji, które przyczyniły się do zmian sprzed 20 laty.
Społeczeństwo w czasach zmiany, to sesja poświęcona przeobrażeniom strukturalnym w relacjach społecznych, jakie dokonały się od upadku reżimów autorytarnych. Opozycjoniści z Europy Środkowo-Wschodniej oraz teoretycy polityki i społeczeństwa, w tym m.in. Georges Mink, Jadwiga Staniszkis oraz Edmund Wnuk-Lipiński, zastanowią się nad konsekwencjami, jakie miały dla społeczeństw zmiany związane z wprowadzeniem reform demokratycznych oraz odejściem od gospodarki socjalistycznej i wprowadzeniem gospodarki wolnorynkowej.
Sesja specjalna Rządy w czasach zmiany odbędzie się 4 czerwca w Gdańsku. Udział w niej wezmą przywódcy państw, którzy w roku 1989 stali się głównymi aktorami reform politycznych, w tym m.in.: Vaclav Havel, Lech Wałęsa, Hans-Dietrich Genscher oraz Jan Krzysztof Bielecki. Specjalnie na tę okazję przesłanie video przygotował prezydent George Bush senior. Szefowie państw i rządów oraz ministrowie wyjaśnią, jakie wyzwania stoją przed rządami w czasach przeobrażeń ustrojowych oraz skoncentrują się na współczesnych globalnych wyzwaniach, którym sprostać muszą nowe generacje.
Konferencję w Warszawie otworzy Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski, natomiast sesję w Gdańsku Marszałek Senatu RP – Bogdan Borusewicz. Tej drugiej sesji towarzyszyć też będzie przemówienie specjalne Lecha Wałęsy. Przewidziane jest również wystąpienie Premiera RP – Donalda Tuska.
Konferencja jest częścią obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu "Zaczęło się w Polsce" organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Europejskie Centrum Solidarności i Narodowe Centrum Kultury.