Sok z jabłek może zapobiegać astmie u dzieci
Dzieci, które piją dużo soku z jabłek mogą być mniej narażone na astmę - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "European Respiratory Journal".
29.05.2007 | aktual.: 29.05.2007 15:55
Do takich wniosków doszli naukowcy z Imperial College w Londynie, którzy przebadali grupę dzieci w wieku od 5 do 10 lat, zamieszkujących dzielnicę Londynu - Greenwich. Informacje na temat spożycia owoców i soków przez dzieci, jak również na temat objawów astmy, uzyskano od rodziców.
Okazało się, że dzieci, które piły sok z jabłek minimum raz dziennie były o połowę mniej narażone na wystąpienie objawów astmy, takich jak np. świszczący oddech, niż dzieci, które piły sok jabłkowy rzadziej niż raz w miesiącu.
Ochronne działanie wykazywały nie tylko soki świeże, ale też robione z koncentratów. Co ciekawe, jedzenie świeżych jabłek nie dawało podobnych korzyści.
Podobne, choć słabsze działanie, zaobserwowano też w przypadku bananów. Dzieci, które jadły je raz dziennie, rzadziej miały objawy astmy, niż te, które nie jadły bananów nawet raz w miesiącu.
Prowadzący badania dr Peter Burney uważa, że za korzystny wpływ soku z jabłek na oskrzela i płuca mogą odpowiadać roślinne flawonoidy i kwasy fenolowe zawarte w tych owocach. Związki te mogą łagodzić stany zapalne dróg oddechowych, będące podłożem do rozwoju astmy.
Zdaniem autorów pracy, najnowsze badania stanowią potwierdzenie wcześniejszych doniesień na temat roli jabłek w prewencji astmy. Już wcześniej obserwowano, że jedzenie tych owoców może łagodzić objawy astmy u dorosłych.
Tydzień temu natomiast, naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen poinformowali, że kobiety, które w ciąży jedzą duże ilości jabłek, obniżają ryzyko astmy u swojego potomstwa.