ŚwiatSojusznicy z NATO zjednoczeni w poparciu dla Iraku

Sojusznicy z NATO zjednoczeni w poparciu dla Iraku

Sojusznicy z NATO są zjednoczeni w poparciu dla Iraku - podkreślił na szczycie NATO w Stambule sekretarz generalny sojuszu Jaap de Hoop Scheffer. Nie od razu uzyskano pełną zgodę.

28.06.2004 | aktual.: 28.06.2004 18:39

Obraz

Na przyjęcie deklaracji o wsparciu władz irackich w szkoleniu służb bezpieczeństwa nie było pełnej zgody. Najmocniejszy opór stawiała m.in. Francja i Belgia.

Podstawowe przesłanie jest jasne: sojusznicy sa zjednoczeni w pełnym poparciu dla niepodległości, suwerenności, jedności i integralności terytorialnej Republiki Iraku i dla umocnienia wolności, demokracji, praw człowieka, rządów prawa i bezpieczeństwa wszystkich Irakijczyków - oświadczył na konferencji prasowej, cytując opublikowane właśnie oświadczenie szczytu w sprawie Iraku.

Scheffer zapowiedział, że NATO wypracuje "w nadchodzących dniach i tygodniach" z władzami irackimi szczegóły pomocy w szkoleniu sił bezpieczeństwa tego kraju. Zaprzeczył sugestiom, że w tej sprawie nadal utrzymują się rozbieżności, ale odpowiedział wymijająco na pytanie, czy wbrew woli Francji w Iraku będą stacjonowali żołnierze-instruktorzy pod flagą NATO. To zależy od rządu w Bagdadzie - odpowiedział sekretarz generalny.

Scheffer starał się przy tym przekonać sceptyczną prasę, że na szczycie w Stambule "sojusznicy zademonstrowali raz jeszcze wolę, żeby razem bronić wspólnego bezpieczeństwa i wspólnych wartości". Podkreślił, że przejawem tego jest zarówno decyzja o sojuszniczym wsparciu szkolenia odtwarzanych irackich sił zbrojnych, policji i straży granicznej, jak i o rozszerzeniu roli NATO w Afganistanie.

Szkoląc irackie siły bezpieczeństwa i pomagając rozwijać ich instytucje bezpieczeństwa, przyspieszymy dzień, w którym zagraniczne siły nie będą dłużej potrzebne w Iraku - podkreślił Scheffer.

Do osiągnięć szczytu zaliczył także ofertę współpracy skierowaną do krajów "szerokiego Bliskiego Wschodu", decyzję o przekazaniu z końcem roku odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Bośni i Hercegowinie Unii Europejskiej, zobowiązania sojuszników do dalszej modernizacji sił zbrojnych i do zaostrzenia walki z terroryzmem.

W obliczu zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa w XXI wieku sojusznicy trzymają się razem. NATO pozostanie niezbędnym instrumentem obrony naszej wolności i bezpieczeństwa - ocenił sekretarz generalny sojuszu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)