Trwa ładowanie...
d1cfuyh

Snowboardy z hamulcem na prąd

(AFP)
Narty i snowboardy już wkrótce mogą być wyposażone w mechanizmy hamujące, wykorzystujące efekt przyciągania się obiektów o przeciwnych ładunkach elektrycznych. Sprzęt zimowy korzystający z nowego pomysłu ma trafić na stoki już w 2003 roku.

d1cfuyh
d1cfuyh

Hamulec opiera się na wykorzystaniu akumulatora i przewodów elektrycznych wtopionych w krawędzie nart czy desek snowboardowych. Przewody te przeplatają się, przebiegając przez ślizg - część, którą narty stykają się ze śniegiem. Elektrody te naładowują śnieg i lód znajdujący się pod ślizgiem. Po przejechaniu kilku centymetrów, narta (lub deska) jest przyciągana przez przeciwny ładunek w śniegu. Dodatkowo, niewielki prąd przepływający ze ślizgów i krawędzi na śnieg sprawia, że topią się miniaturowe kryształki zamarzniętej wody. Gdy tylko prąd przestaje płynąć, woda natychmiast zamarza ponownie - wyhamowując pędzącego narciarza.

Wynalazca Victor Petrenko z Dartmouth College współpracuje już z jednym z największych producentów desek snowboardowych, który chce pomysł elektrycznego hamulca wykorzystać w sprzęcie dla początkujących.(ck)

d1cfuyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfuyh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj