Trwa ładowanie...
dj5m1e0

Śnieg na Kasprowym, internauci: "Za wcześnie!". Klimatolog wyjaśnia

Zdjęcia zaśnieżonego wierzchołka Tatr obiegły Facebooka. Śnieg spadł nocą, w sieci zawrzało, bo jak, tak już? W komentarzach przewija się jedno zdanie, że tegoroczna zima się pospieszyła. Mowa o kilkudziesięciu centymetrach pokrywy śnieżnej. "Masakra" – piszą internauci. – Wcale nie – odpowiada dr Marek Błaś, adiunkt Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak w czwartek rano wyglądał Kasprowy Wierch
Tak w czwartek rano wyglądał Kasprowy Wierch (Paweł Stanuch)
dj5m1e0

"Trochę za wcześnie ta zima", "Babie lato będzie w Wigilię", "Nie!" – czytamy pod zdjęciami Pawła Stanucha, które na Facebooku udostępnił "Tygodnik Podhalański". Kto by pomyślał, że śnieg w ostatni dzień astrologicznego lata wywoła takie poruszenie. Gdyby nie data, można by pomyśleć, że fotografie powstały co najwyżej w grudniu. Dla turystów biały puch musi być jednak nie lada atrakcją. Ciekawe, czy – jak wielu internautów – zadali sobie pytanie: czy to już, czy to naprawdę początek zimy w Polsce?

Paweł Stanuch

W tej sprawie dzwonię do Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery UWR. – Nic się nie dzieje. Każdy, kto choć trochę interesuje się danymi meteorologicznymi wie, że śnieg na Kasprowym w połowie września jest zupełnie normalny. Nie mamy do czynienia z anomalią, mielibyśmy, gdyby go nie było – uspokaja na początek dr Marek Błaś. Dodaje też, że "dołowi" nic nie zagraża w związku z sytuacją w górach. – Przy obecnych temperaturach, 15-16 stopniach w zachodniej Polsce i 10-12 stopniach na Wschodzie, to nic nadzwyczajnego – zauważa adiunkt.

Paweł Stanuch

Błaś dodaje, że na Halę Gąsienicową spadły intensywne deszcze i niewykluczone, że znów spadną.– Temperatura na Kasprowym Wierchu w tej chwili wynosi -0,7 stopnia – słyszę. – Według prognoz będzie tam jeszcze pół metra śniegu, ale naprawdę nie ma się czym przejmować. W tej chwili pamiętam tylko jeden przypadek, gdy na Południu, na wysokości 800 m, śnieg wystąpił w połowie października. Wyżej jest to jak najbardziej możliwe już teraz. Na Kasprowym pokrywa się gromadzi i lekko nadtapia – mówi adiunkt. Paweł Stanuch zrobił tam zdjęcia w czwartek rano. – Pada śnieg z deszczem, i sam śnieg warunki w górach są bardzo trudne, jest bardzo ślisko, nieprzerwanie opady, jak i kiepska widoczność, śnieg ma padać do piątku... – brzmi wiadomość od fotografa.

dj5m1e0

Czy czeka nas zima stulecia?

Potrzebujesz zmiany? Zacznij od szafy, wykorzystując zniżki dostępne na stronie Zalando Lounge promocje.

dj5m1e0

Podziel się opinią

Share

dj5m1e0

dj5m1e0
Więcej tematów