Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Galeria handlowa w Chersoniu w gruzach

Fabrika do niedawna była największą galerią handlową w ukraińskim Chersoniu. Po tym, jak miasto zbombardowali i ostrzelali Rosjanie, budynek obrócił się w gruzy. Film z jego wnętrza jest niezwykle przygnębiający.

Wojna w Ukrainie. Tak wygląda Chersoń po atakach RosjanWojna w Ukrainie. Tak wygląda Chersoń po atakach RosjanŹródło: Nexta, Twitter
d1gozz9
d1gozz9

Chersoń położony jest na południu Ukrainy. To miasto, liczące ok. 300 tys. mieszkańców, od początku rosyjskiej inwazji było jednym z głównych celów agresora. Znajduje się nad rzeką Dniepr, nieopodal Krymu - zaanektowanego w roku 2014 przez Rosjan. Pomimo heroicznej obrony, Chersoń znalazł się pod władzą rosyjskich wojsk w ubiegły czwartek (3 marca).

Wojna w Ukrainie. Fabrika zamieniona w gruzy

O skali zniszczeń w Chersoniu świadczy nagranie, jakie w mediach społecznościowych zamieściła Nexta. Można na nim zobaczyć Fabrikę - największą w regionie galerię handlową. Obiekt, który jeszcze przed 24 lutego tętnił życiem i codziennie przyjmował dziesiątki tysięcy Ukraińców, teraz jest całkowicie zrujnowany.

Wskutek bombardowania i ostrzeliwania miasta, spaleniu uległa elewacja, w ścianach nie brakuje dziur od bomb i pocisków. We wnętrzach, w miejscach gdzie do niedawna Ukraińcy robili zakupy, pełno jest gruzu:

Pomimo rosyjskiej okupacji, w ostatnich dniach mieszkańcy Chersonia mieli odwagę, aby wyjść na ulice zajętego miasta i protestować z ukraińskimi flagami w rękach. Podczas demonstracji rosyjscy żołnierze otworzyli ogień ostrzegawczy do ludności cywilnej. Nie przestraszyło to jednak lokalnej społeczności. Część mieszkańców próbowała zatrzymać przejazd rosyjskich wojsk, kładąc się na ulicach.

d1gozz9

Sytuacja w Chersoniu jest jednak fatalna. Z ostatnich doniesień wynika, że w mieście brakuje jedzenia i wody. Rosjanie konsekwentnie nie zgadzają się bowiem na udzielenie pomocy humanitarnej Ukraińcom na okupowanych terenach.

Czytaj też:

Pomoc rządu dla uchodźców z Ukrainy? Schetyna: Ten etap się zakończy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gozz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1gozz9
Więcej tematów