Smog Warszawa – 7 grudnia: umiarkowana jakość powietrza

7 grudnia stężenie smogu w powietrzu nad Warszawą będzie umiarkowane. Wyjątkiem jest Dolny Mokotów, gdzie wskaźniki zanieczyszczenia mają poziom alarmowy. W miastach aglomeracji warszawskiej jakość powietrza jest podobna do tej w stolicy Polski.

Smog Warszawa – 7 grudnia: umiarkowana jakość powietrza
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta

Smog Warszawa – umiarkowana sytuacja w stolicy, ale na Mokotowie katastrofalnie

W prawie całej Warszawie można odnotować umiarkowane stężenie smogu. W centrum wskaźniki pyłu PM10 utrzymują się na poziomie 100-130 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 130-150 procent. Podobnie jest na Wilanowie, Ursynowie, Pradze, Targówku, Bielanach, Ochocie, Woli i Bemowie. Jedynie miejscami PM10 jest powyżej 130 procent, a PM2.5 powyżej 160 procent dopuszczalnej normy

Wręcz katastrofalna sytuacja jest na Mokotowie. W okolicach ulicy Puławskiej maszyny pomiarowe wskazują bardzo wysokie stężenie smogu. Wskaźniki pyłu PM10 przekraczają 420 procent, a PM2.5 sięgają aż 640 procent dopuszczalnej normy. Oznacza to stan alarmowy i duże zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dzieci i kobiet w ciąży.

Smog Warszawa – podobna sytuacja w miastach aglomeracji warszawskiej

Mieszkańcy miast aglomeracji warszawskiej są w podobnej sytuacji co ci żyjący w stolicy Polski. W Piasecznie, Łomiankach, Ząbkach i Wołominie wskaźniki pyłu PM10 sięgają maksymalnie 130 procent, a PM2.5 150 procent dopuszczalnej normy.

Nieco gorsza sytuacja panuje w Markach. Tam stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekracza odpowiednio 180 i 210 procent dopuszczalnej normy.

Według pomiarów najmniejsze stężenie smogu jest dziś w Pruszkowie – tam poziom PM10 utrzymuje się w granicach 70-90 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 waha się od 110 do 120 procent dopuszczalnej normy.

Ostrzega się, że w ciągu dnia stężenie smogu może się zwiększyć. Odradza się aktywność na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

smogwarszawapm10

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)