Smog Warszawa - 17 grudnia: zła jakość powietrza w stolicy, kryzysowa sytuacja w aglomeracji

17 grudnia powietrze unoszące się nad Warszawą będzie złej jakości. Najgorsza sytuacja w mieście jest na Mokotowie i Ochocie. Jednak w jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy miast aglomeracji warszawskiej. Stan alarmowy jest najbardziej prawdopodobny w Legionowie.

Smog Warszawa - 17 grudnia: zła jakość powietrza w stolicy, kryzysowa sytuacja w aglomeracji
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Adam Stępien

Smog Warszawa - zła jakość powietrza w stolicy

W całej Warszawie dopuszczalne normy zanieczyszczeń są zdecydowanie przekroczone. Najmniejsze stężenie smogu jest na Woli i Ursynowie, gdzie poziomy pyłów PM10 i PM2.5 nie przekraczają odpowiednio 160 i 180 procent dopuszczalnej normy.

Trochę gorsze powietrze jest w ścisłym centrum,dzielnicach północnych oraz na Pradze-Północ, gdzie pyły PM10 i PM2.5 sięgają 170 i 200 procent dopuszczalnej normy.

Większe stężenie obu pyłów jest na Pradze-Południe i Wilanowie - oscyluje w granicach 200 procent dopuszczalnej normy.

Najgorsze powietrze jest na Ochocie i Mokotowie - tam normy zanieczyszczeń przekroczyły 210 procent dopuszczalnej normy.

Smog Warszawa - kryzysowa sytuacja w aglomeracji

W kryzysowej sytuacji smogowej jest aglomeracja warszawska. W Piasecznie i Pruszkowie poziom toksycznych pyłów utrzymuje się powyżej 220 procent dopuszczalnej normy.

Większe stężenie smogu można odnotować w północnych miastach aglomeracji. W Markach, Łomiankach i Wołominie stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekraczają odpowiednio 210 i 260 procent dopuszczalnej normy.

Najbliżej ogłoszenia stanu alarmowego jest Legionowo. Poziom pyłów PM10 i PM2.5 podchodzi w obu przypadkach do 300 procent normy.

Dzisiejsze wysokie stężenie smogu spowodowane jest brakiem wiatru - taka sytuacja pogodowa sprawia osadzenie się zanieczyszczeń w powietrzu, nie przemieszczają się one.

Zaleca się, aby nie wychodzić na spacery i odpuścić aktywność fizyczną na zewnątrz.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)