Smog Warszawa - 16 grudnia: dobra jakość powietrza
16 grudnia jakość powietrza w Warszawie będzie dobra, wyniki pomiarów zanieczyszczeń są podobne lub trochę lepsze od wczorajszych. W nieco gorszej sytuacji są mieszkańcy okolic Marek, Pruszkowa i Piaseczna (tutaj w jednej z wsi jest nawet stan alarmowy). Najlepsze powietrze jest w Konstancinie-Jeziornej i Otwocku.
16.12.2018 12:01
Smog Warszawa - dobre powietrze w mieście
Dzisiejsza sytuacja smogowa w Warszawie jest porównywalna do tej wczorajszej. W centrum wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 utrzymują się na poziomie 75 i 110 procent dopuszczalnej normy. Podobnie jest na Woli, Bemowie, Żoliborzu, Pradze, Mokotowie, Wilanowie i Ursynowie.
Najgorsze powietrze jest nad Wawrem, gdzie stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekracza dopuszczalne normy.
Z kolei najlepsza sytuacja smogowa w Warszawie panuje na Ochocie i Bielanach, gdzie PM10 sięga maksymalnie 60 procent, a PM2.5 90 procent dopuszczalnej normy.
Stosunkowo bez obaw można wychodzić na zewnątrz.
Smog Warszawa - większość aglomeracji z umiarkowanym powietrzem, stan alarmowy obok Piaseczna
Jakość powietrza jest zupełnie inna w każdej części aglomeracji warszawskiej. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Konstancina-Jeziornej i Otwocka, gdzie stężenie obu pyłów nie przekracza 60 procent dopuszczalnej normy.
Dobra jakość powietrza jest w Łomiankach i Legionowie - tam poziom PM10 sięga 80 procent, a PM2.5 100 procent dopuszczalnej normy.
Trochę gorsza sytuacja jest w Markach, Wołominie, Brwinowie i Pruszkowie, gdzie normy zostały przekroczone. PM10 oscyluje w granicach 110-120 procent, zaś PM.25 osiąga maksymalnie 150 procent dopuszczalnej normy.
W samym Piasecznie jest podobnie, ale stan alarmowy panuje we wsi Władysławów, gdzie stężenie smogu zostało przekroczone trzykrotnie.
Dzisiejsze opady śniegu mogą sprawić, że poziom zanieczyszczeń w powietrzu może się zmniejszać.
Smog – czym jest?
Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.
Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.