Smog Warszawa 14 grudnia: umiarkowana jakość powietrza

14 grudnia powietrze w Warszawie będzie umiarkowanej jakości. Najmniejsze stężenie zanieczyszczeń można odnotować w centrum i na Żoliborzu. W aglomeracji warszawskiej sytuacja jest zbliżone do tej w stolicy Polski.

Smog Warszawa 14 grudnia: umiarkowana jakość powietrza
Źródło zdjęć: © flickr.com | Juan Salmoral

14.12.2018 11:40

Smog Warszawa - umiarkowane powietrze, najlepsze w centrum i na Żoliborzu

Najlepsza sytuacja smogowa panuje w centrum - tam wskaźniki pyłów PM10 i PM2.5 pokazują stężenie zanieczyszczeń na poziomie odpowiednio 70 i 90 procent dopuszczalnej normy.

Jeszcze w granicach normy mieści się Żoliborz. Tutaj poziom PM10 wynosi 80 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 nieznacznie przekracza 100 procent.

Trochę gorsze powietrze unosi się nad Ursynowem, Ochotą i Ursusem. W tych dzielnicach stężenie pyłu PM10 jest na poziomie około 90 procent, a PM2.5 przekracza 120 procent dopuszczalnej normy.

Bardziej zdecydowanie normy zostały przekroczone w pozostałych rejonach Warszawy. Na Pradze stężenie pyłów PM10 jest powyżej 110 procent, a PM2.5 przekracza 140 procent dopuszczalnej normy. Podobnie jest na Mokotowie, Wilanowie, Woli, Bielanach i Bemowie.

Smog Warszawa - podobna jakość powietrza w aglomeracji

Sytuacja smogowa w miastach aglomeracji warszawskiej jest podobna do tej w większej części warszawy. Na zanieczyszczenie powietrza najbardziej mogą narzekać mieszkańcy Marek, Pruszkowa i Wołomina - w tych miastach poziom pyłów PM10 utrzymuje się powyżej 130 procent, a PM.25 powyżej 160 procent dopuszczalnej normy.

W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Piaseczna i Legionowa, gdzie stężenie pyłów PM10 i PM2.5 wynosi około 110 i 140 procent dopuszczalnej normy.

Z kolei w Łomiankach wskaźniki pokazują podobne stężenie zanieczyszczeń jak w Ursusie czy Ursynowie.

Najlepsza sytuacja smogowa jest w Konstancinie-Jeziornej i Otwocku, gdzie poziom PM10 przekracza 40 procent, a PM2.5 sięga 85 procent dopuszczalnej normy.

Przewiduje się, że sytuacja może ulec nieznacznemu pogorszeniu.

Smog – czym jest?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)