PolskaSmog nad Polską. Zła jakość powietrza, czy jest szansa na poprawę?

Smog nad Polską. Zła jakość powietrza, czy jest szansa na poprawę?

Smog nad Polską utrzymuje się już od kilku dni. Jakość powietrza w ostatniej dobie pozostawiała bardzo wiele do życzenie. Mimo wysokiej zawartości pyłu PM10 w powietrzu już niebawem jego jakość może ulec zdecydowanej poprawie.

Smog nad Polską. Zła jakość powietrza, czy jest szansa na poprawę?
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER

23.01.2019 15:08

Smog Nad Polską – południe kraju pod chmurą smogu

Najgorsza jakość powietrza panuje w południowej Polsce. Największy smog zagościł nad Nowym Targiem. Czujniki airly.eu wskazują, że zawartość PM10 zbliża się tam do alarmowej wartości 300 µg/m³.

Znacznie lepiej prezentuje się sytuacja w Krakowie. Smog nad stolicą Małopolski zaczyna słabnąć. W wielu punktach pomiarowych zawartość PM10 w ostatnich godzinach spadła o blisko połowę. Taka sytuacja została odnotowana m.in. na os. Swoszowice. Jeszcze w nocy zawartość PM10 wynosiła tam 90µg/m³. Obecnie jest to 56 µg/m³. Smog nad Krakowem nadal się utrzymuje, jednak sytuacja z każdą chwilą ulega poprawie. O godzinie 14 normy były przekroczone na wszystkich punktach pomiaru, jednak czujniki tylko w kilku miejscach wskazywały zawartość PM10 przekraczającą 100 µg/m³. Taka prognoza jest niezwykle pocieszająca dla wszystkich, którzy mimo złej jakości powietrza musieli wyjść z domu.

Smog słabnie również w pozostałej części kraju

Smog zdecydowanie osłabł również w Poznaniu. W nocy wszystkie punkty pomiaru wskazywały, że zawartość PM10 w powietrzu przekracza tam 130 µg/m³, obecnie średnia pomiarów utrzymuje się na poziomie 73 µg/m³.

Smog osłabł także nad Warszawą i Łodzią. Niemalże zupełnie wolni od smogu pozostają mieszkańcy wschodniej polski.
Wskaźniki w Białymstoku pokazują, że w powietrzu znajduje się jedynie 18 µg/m³ PM10, a w Lublinie jest to wynik nieco poniżej 50 µg/m³.

Smog – prognoza na najbliższe godziny

Smog w całej Polsce słabnie z każdą godziną, jednak tendencja ta może ulec zmianie. Już za kilka godzin pracę zakończą największe aglomeracje, a do samochodów wsiądą tysiące mieszkańców miast. Drogi zostaną zakorkowane, a ilość spalin ponownie może doprowadzić do podwyższenia zawartości PM10 w powietrzu. Właśnie dlatego ważne jest, aby w okresie smogu rezygnować z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej, która często nie stoi w korkach i jest o wiele bardziej ekologiczna.

smogsmog w polsceSmog Warszawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)