Smog Kraków i Katowice 28 listopada 2019. Jakie jest dziś zanieczyszczenie powietrza?

Smog utrzymuje się nad największymi polskimi miastami. Co roku Kraków i Katowice cierpią z powodu zanieczyszczonego powietrza w sezonie grzewczym. Sprawdź, czy Twoje miasto ma dziś czym oddychać.

Smog Kraków i Katowice 28 listopada 2019. Jakie jest dziś zanieczyszczenie powietrza?
Źródło zdjęć: © iStock.com | humonia

28.11.2019 | aktual.: 28.11.2019 07:44

Kraków. Smog 28 listopada

Złe wiadomości o smogu dla mieszkańców Krakowa. Mimo nowych przepisów wprowadzonych przez władze miasta, nie udaje się łatwo obniżyć poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Jesienią i zimą mieszkańcy Krakowa nie tylko cieszą się pięknymi widokami miasta, lecz również martwią się o swoje drogi oddechowe.

Poziom smogu w Krakowie znacznie podniósł się od wczoraj. Stacja pomiarowa na ulicy Krasińskiego uzyskała następujące wskaźniki o godzinie 7:00:

  • PM2.5 – 76 µg/m³ (304 procent normy)
  • PM10 – 116 µg/m³ (232 procent normy)

Jakość powietrza w centrum miasta jest dziś "dostateczna" – podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Kraków. Mieszkańcy Krakowa nie powinni dziś spędzać zbyt długo czasu poza domem, chyba, że chcą nabrać w płuca 300% normy pyłu zawieszonego.

Katowice. Smog 28 listopada

Lepsze wiadomości dotyczące smogu czekają mieszkańców Katowic. Po typowym nocnym spadku stężenia pyłów już o 7:00 rano ich zawartość w powietrzu rośnie. Jednak stolica Górnego Śląska po raz pierwszy od kilku dni odnotowuje o tej porze dnia "dobrą" jakość powietrza.

Stężenie smogu zmierzone przez stację na ulicy Kossutha wyniosło:

  • PM2.5 – 25 µg/m³ (100 procent normy)
  • PM10 – 30 µg/m³ (60 procent normy)

Zbliżone warunki utrzymują się dziś w innych miastach regionu: w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach i Zabrzu. Tylko Tychy mają dziś "umiarkowany" poziom zanieczyszczeń.

Smog w Polsce. Poziomy alarmowe

Dobowa norma smogu wynosi według Światowej Organizacji Zdrowia 25 µg/m³ (mikrogramów na metr sześcienny) PM2.5 i 50 µg/m³ PM10. W Polsce poziom informowania o wysokim stężeniu PM10 to 100 µg/m³, a poziom alarmowy – 150 μg/m3. Normy ustalone w Polsce należą do najmniej restrykcyjnych w Europie. Jak zauważa strona polskialarmsmogowy.pl, Polacy to "naród o żelaznych płucach".

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)