Śmiertelne zatrucie czadem. Nie żyje dwuletnie dziecko
Dwuletnie dziecko śmiertelnie zatruło się czadem w domu jednorodzinnym w Kozienicach (woj. mazowieckie) - podaje RMF FM. Matka oraz dwójka rodzeństwa - 3- i 4-letnie - przebywają w szpitalu.
21.12.2013 | aktual.: 21.12.2013 10:27
To siódma osoba, która zmarła po zatruciu tlenkiem węgla w województwie mazowieckim od listopada.
W okresie jesienno-zimowym wiele polskich mieszkań i domów jest ogrzewanych tradycyjnymi piecami lub instalacjami gazowymi. O czym należy pamiętać, by nie zatruć się tlenkiem węgla? W jaki sposób udzielić pomocy osobie, która straciła przytomność? Zobacz film:
Cichy zabójca
Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma bardzo silne własności toksyczne.
Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.
Służby alarmują:
- na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych;
- należy dokonywać okresowych przeglądów komina;
- niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia;
- należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny;
- nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach;
- należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym;
- nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
Służby radzą, by zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.
Policjanci ostrzegają także przed domokrążcami, którzy oferują do sprzedaży wątpliwej jakości czujniki tlenku węgla za duże pieniądze. Warto zaopatrzyć się w taki czujnik, ale z atestem i w sklepie.
* Źródło: RMF FM, Policja*