Śmierć Anastazji. Grecja to niebezpieczny kraj? Polacy zabierają głos
Śmierć 27-letniej Anastazji na wyspie Kos wstrząsnęła Polską. Mimo że od tragicznych wydarzeń minęły tygodnie, o sprawie wciąż jest głośno. Zapytaliśmy Polaków, czy uważają Grecję za bezpieczny kraj. Wyniki mogą zaskakiwać.
Anastazja zaginęła 12 czerwca na greckiej wyspie Kos, gdzie pracowała w jednym z hoteli. Niemal tydzień później greckie media poinformowały, że znaleziono ciało 27-letniej Polki.
Zwłoki zostały odkryte około kilometra od domu 32-latka z Bangladeszu Salahuddina S., aresztowanego wcześniej przez policję, 500 metrów od miejsca, w którym dzień wcześniej znaleziono telefon komórkowy Polki.
Przeprowadzona na wyspie Rodos sekcja zwłok Polki potwierdziła śmierć przez uduszenie. Podejrzany o porwanie, gwałt i morderstwo 27-latki Banglijczyk nie przyznaje się do winy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grecja jest niebezpieczna? Polacy odpowiadają
W obliczu tragedii, która wstrząsnęła opinią publiczną, Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna zapytał Polaków - czy uważają Grecję za bezpieczny kraj.
Co może zaskakiwać, twierdząco odpowiedziało 36 proc. respondentów (z czego zaledwie 4 proc. odparło, że Grecja "zdecydowanie" jest bezpiecznym krajem). Tyle samo badanych (36 proc.) stwierdziło, że "trudno powiedzieć", czy Grecję można zaliczyć do grona bezpiecznych państw.
28 proc. ankietowanych wskazało, że Grecja nie jest bezpieczna (z czego 8 proc. uważa ten kraj za "zdecydowanie" niebezpieczny).
Polska bezpieczna? Optymistyczne wyniki badania
Naszych respondentów zapytaliśmy również, co sądzą o poziomie bezpieczeństwa w Polsce. 67 proc. ankietowanych przez Ariadnę odpowiedziało, że nasz kraj można zaliczyć do grona państw bezpiecznych.
Odmiennego zdania jest 20 proc. uczestników badania (z czego 14 proc. wskazało, że Polska "raczej" nie jest bezpieczna). 13 proc. nie miało zdania w sprawie.
Badanie Ariadny dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 23-26 czerwca 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 1072 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.