Trwa ładowanie...
24-09-2013 14:45

Śmierć 3-letniego Wiktora z Łodzi. Nowe fakty

Zarzut znęcania się nad trzyletnim Wiktorem, który zmarł w wyniku pobicia, przedstawiła łódzka prokuratura Remigiuszowi M. - 32-letniemu konkubentowi matki chłopca. Wcześniej sąd aresztował matkę dziecka i jej znajomego.

Śmierć 3-letniego Wiktora z Łodzi. Nowe faktyŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d1spfi4
d1spfi4

Prokuratura przedstawiła też Remigiuszowi M. zarzut udziału w zbiorowym gwałcie. Grozi mu kara do 15 lat więzienia. Śledczy wystąpili do sądu o areszt dla 32-latka - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Mężczyzna przez kilka dni ukrywał się na obrzeżach Łodzi; w niedzielę został zatrzymany. Jak ustalono, 32-latek zbierał wycinki z gazet z artykułami poświęconymi śmierci chłopca; policjanci dotarli do niego w ostatniej chwili, był już spakowany. We wtorek usłyszał zarzut znęcania się na chłopcem.

- Z opinii biegłych wynika, że obrażenia u dziecka powstały w różnym czasie i przemoc stosowana była już wcześniej, a nie tylko bezpośrednio przed śmiercią. Udało się policji dotrzeć do osób, które wskazują, że przemoc wobec dziecka stosowana była także przez 32-letniego konkubenta matki - wyjaśnił Kopania.

Jak ustalono, mężczyzna dopuścił się znęcania nad dzieckiem w warunkach recydywy, ponieważ wcześniej odbywał karę więzienia za rozbój i kradzież z włamaniem.

d1spfi4

Śledczy przedstawili mu także zarzut udziału w zbiorowym gwałcie na dziewczynie jego brata. Do przestępstwa miało dojść pod koniec ub. r., ale dopiero teraz pokrzywdzona złożyła zawiadomienie w tej sprawie. Oba postępowania przeciwko 32-latkowi połączono w jedno śledztwo.

W niedzielę na wniosek prokuratury sąd aresztował 34-letnią matkę dziecka Agnieszkę Sz. i jej znajomego 27-letniego Adama M. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w wyniku którego dziecko zmarło, a matka usłyszała zarzut nieudzielenia dziecku pomocy i narażania go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 27-latkowi grozi kara do 12 lat, a kobiecie - do pięciu lat więzienia.

O śmierci trzylatka w mieszkaniu przy ul. Grabowej w Łodzi zawiadomił pogotowie w czwartek przed południem Adam M., sąsiad rodziny, który - jak ustalono - przez ostatnią dobę opiekował się dzieckiem. W mieszkaniu ratownicy podjęli próbę reanimacji chłopca, ale nie udało się go uratować. Według policji mężczyzna utrzymywał, że zasnął, a kiedy się obudził, dziecko nie dawało oznak życia. 27-latek był trzeźwy.

Podczas oględzin zwłok na ciele chłopca ujawniono liczne zasinienia, głównie na pośladkach, plecach, w tym na wysokości nerek, a także na twarzy. Wyniki sekcji zwłok chłopca wskazują, że przyczyną jego śmierci były rozległe obrażenia głowy - krwiak podtwardówkowy. Zdaniem biegłego z zakresu medycyny sądowej do urazu doszło od kilku do kilkunastu godzin przed śmiercią Wiktora. Natomiast liczne zasinienia wskazują, że wcześniej chłopiec był bity.

d1spfi4

Jak ustalono, matka chłopca wyszła z domu w środę po południu, twierdząc, że idzie do pracy; dziecko zostawiła pod opieką sąsiada. Kobieta pojawiła się w mieszkaniu dopiero po niemal dobie - w momencie, kiedy byli w nim już policjanci i prokurator. Według śledczych była wówczas pod wpływem narkotyków.

Ustalono, że chłopiec był od kilku dni przeziębiony i podawano mu leki, które zostały zabezpieczone do dalszych badań. Według prokuratury w postępowaniu dowodowym konieczne będzie sprawdzenie i zweryfikowanie wielu informacji, a także przesłuchanie jeszcze wiele osób.

d1spfi4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1spfi4
Więcej tematów