Słynny tenor honorowym obywatelem Bytomia
Słynny tenor Wiesław Ochman otrzymał w Bytomiu tytuł honorowego obywatela tego miasta. Przez wiele lat Ochman był związany z bytomską Operą Śląską i wielokrotnie śpiewał na jej scenie. Radni zdecydowali jednogłośnie o przyznaniu mu tego wyróżnienia.
Opera Śląska to była moja akademia muzyczna i teatralna, nigdzie nie zaśpiewałem tak wielu partii, jak tutaj. Czuję się w Bytomiu znakomicie. Lubię to miasto, bo nie przepadam za wielkimi metropoliami, a poza tym przypomina mi Pragę, dzielnicę Warszawy, w której się wychowałem - powiedział Wiesław Ochman.
To artysta wielkiego formatu, o niespożytej energii i zaangażowaniu w sprawy bytomskiego środowiska artystycznego. Rozsławia imię Bytomia w kraju i za granicą, organizując w USA liczne koncerty charytatywne oraz aukcje obrazów artystów polskich. Brał udział w wielu koncertach operowych oraz akcjach charytatywnych organizowanych w Bytomiu - podkreślili radni w uzasadnieniu decyzji nadającej Ochmanowi honorowe obywatelstwo.
Przypomnieli też, że Wiesław Ochman wspomaga finansowo Szkołę Baletową i Szkołę Muzyczną w Bytomiu; ufundował m.in. fortepian koncertowy. Dzięki jego pomocy szkoły te mogą w pełni realizować swoje priorytetowe zadania, tj. kształcić młodych artystów, których sukcesy na krajowych i zagranicznych scenach służą dobremu wizerunkowi naszego miasta - zaznaczyli radni.
Wiesław Ochman urodził się w 1937 r. w Warszawie. W latach 1954-60 studiował na Wydziale Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uzyskując tytuł magistra inżyniera. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-59) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-63).
Karierę sceniczną rozpoczął w Bytomiu w 1960 roku. Zaśpiewał wówczas partię Muezina w "Casanovie" Ludomira Różyckiego, ale za prawdziwy debiut uważa rolę Edgara w "Łucji z Lammermoor" Gaetano Donizettiego. Na bytomskiej scenie śpiewał wiele wspaniałych partii, m.in.: Księcia w "Rusałce", Alfreda w "Traviacie", Stefana w "Strasznym dworze", Lyonela w "Marcie", Maksa w "Wolnym strzelcu", Nadira w "Poławiaczach pereł" oraz w tytułową rolę w operze "Werther".
Śpiewał też w Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, Deutsche Staatsoper w Berlinie. W roku 1967 r. rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera i regularne występy na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu.
Od 1999 r. Ochman zajął się również reżyserią. Zrealizował w Bytomiu opery: "Don Giovanni" Mozarta (1999 r.), "Traviatę" Verdiego (2000 r.), "Carewicza" Lehara (2001 r.), "Eugeniusza Oniegina" Czajkowskiego (2002 r.) oraz "Borysa Godunowa" Musorgskiego (2004 r.).
Znany tenor zasiada także w Radzie Programowej Opery Śląskiej oraz pełni funkcję prezesa fundacji działającej przy Operze. Od wielu lat wspiera i organizuje pomoc finansową dla Opery Śląskiej. Podczas tegorocznego I Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura był przewodniczącym jury. Aktywnie włączył się też w prace Komitetu Honorowego Roku 750-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, obchodzonego w tym roku.
Wiesław Ochman jest już honorowym obywatelem Zawiercia (woj. śląskie) i Sulechowa (woj. lubuskie), otrzymał też klucze do amerykańskiego Cliffside Park w stanie New Jersey. Podczas recitalu towarzyszącemu piątkowej uroczystości w Operze Śląskiej zaśpiewał utwory polskich kompozytorów.