Trwa ładowanie...
d2n4wus

Słynny chiński reżyser Zhang Yimou musi zapłacić 1,2 mln dol. za trójkę dzieci

Słynny reżyser Zhang Yimou, autor takich filmów jak "Hero" i "Dom latających sztyletów", będzie musiał zapłacić 1,2 mln dol. kary za złamanie polityki jednego dziecka - poinformowały chiński władze. Zhang ma trójkę dzieci.
Share
Zhang Yimou
Zhang YimouŹródło: AFP, Fot: STR
d2n4wus

Komisja planowania rodziny w mieście Wuxi podjęła dochodzenie w sprawie Zhanga w maju ubiegłego roku.

Obecną żoną reżysera jest aktorka Chen Ting. Ślub z nią Zhang wziął w 2011 roku w mieście Wuxi, mając już z nią troje dzieci.

Grzywna za złamanie przepisów regulujących liczbę dzieci jest wymierzana proporcjonalnie do zarobków. Polityka jednego dziecka została wprowadzona przez władze komunistycznych Chin jako doraźny środek kontroli przeludnienia w 1979 roku.

d2n4wus

Obowiązuje w miastach, a na wsi pary mogą mieć dwoje dzieci, o ile jako pierwsza urodziła się dziewczynka. Według statystyk rządowych dzięki tym przepisom udało się zmniejszyć roczny przyrost liczby ludności z 1,35 mln w 1980 r. do obecnego 630 tys.

Zhang, nagradzany wielokrotnie na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych w Europie za filmy zawierające krytykę sytuacji społecznej w swym kraju, jest też autorem filmów komercyjnych. W 2008 roku powierzono mu opracowanie uroczystości otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Studio filmowe Zhanga wydało komunikat, w którym potwierdza, że reżyser ma dwóch synów i córkę z drugą żoną; studio dementuje też plotki, głoszące, że Zhang ma też dzieci z innych związków.

d2n4wus

Podziel się opinią

Share
d2n4wus
d2n4wus
Więcej tematów