Służba Ochrony Państwa fundowała noclegi w hotelu funkcjonariuszom. Nie chce ujawnić, ile wydała

Przez ponad pół roku kilku funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa było zakwaterowanych w warszawskim hotelu "Atos". Doba hotelowa kosztuje tam ok. 150 złotych. Ile dokładnie zapłacono za noclegi swoich oficerów, tego SOP nie chce ujawnić. Tłumaczy się tym, że "nie prowadzi zestawienia kosztów zakwaterowania poszczególnych funkcjonariuszy".

Służba Ochrony Państwa fundowała noclegi w hotelu funkcjonariuszom. Nie chce ujawnić, ile wydała
Źródło zdjęć: © East News | Jacek Domiński
Sylwester Ruszkiewicz

Informację o tym, że funkcjonariusze SOP korzystają z noclegów w hotelu na warszawskiej Sadybie, dostaliśmy z kilku niezależnych źródeł. W sumie miało być to sześć osób. Mieli oni zostać ściągnięci do służby przez szefa SOP (do niedawna Biura Ochrony Rządu) Tomasza Miłkowskiego. Wśród nich znalazł się obecny wiceszef SOP, a poprzednio Komendant Powiatowy Policji w Krakowie Krzysztof Król. A także Roman Ogonek, który wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Krakowie. To zaufani ludzie szefa SOP, który, zanim objął stanowisko w siedzibie przy ul. Podchorążych w Warszawie, był szefem małopolskiej policji. Przypomnijmy, że SOP od 1 lutego formalnie zastąpiło Biuro Ochrony Rządu. Jej funkcjonariusze mają za zadanie ochraniać najważniejsze osoby w państwie.

Obraz
© twitter.com | Twitter.com

Hotel "Atos", w którym oficerowie SOP znaleźli zakwaterowanie, nie jest własnością MSWiA ani dawnego Biura Ochrony Rządu. To komercyjny, prywatny obiekt prowadzony w ramach sieci hoteli "Start". Reklamuje się jako "najlepsza propozycja dla wszystkich ceniących komfort, w przystępnej cenie". Samochodem do siedziby SOP to raptem 10 minut. Hotel oferuje pobyt w jednym z 230 przestronnych pokoi typu Komfort i Double Lux. - Dzięki zróżnicowanemu wystrojowi i wyposażeniu, każdy gość może wybrać pokój dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przestronne pokoje pozwalają na komfortową pracę – czytamy na stronach "Atosa". Doba w hotelu kosztuje w zależności od dnia rezerwacji, wielkości pokoju, a także okresu, w którym będziemy przebywać. Przedział cenowy 110-180 złotych.

Obraz
© hotelatos.pl | hotelatos.pl

Dlaczego SOP wynajął pokoje swoim funkcjonariuszom w komercyjnym hotelu? Ile za nie zapłacił? Jakie było ekonomiczne uzasadnienie wynajęcia pokoi?

9 lipca wysyłamy pierwsze pytania w tej sprawie. Po dwóch dniach dostajemy odpowiedź od Sekcji Komunikacji Medialnej SOP. - Informujemy, że miesięczny koszt zakwaterowania Komendanta SOP wynosi 663,35 zł. Jeśli chodzi o pozostałych funkcjonariuszy, o których Pan pyta, to obecnie większość z nich (5 osób) korzysta z zakwaterowania internatowego. Aktualnie zaledwie dwie osoby korzystają z zakwaterowania w hotelu, tylko do czasu przydzielenia im kwater internatowych – odpisuje nam SOP. Odpowiedź zdumiewająca, bowiem wynika z niej, że wiceszef SOP Krzysztof Król płaci 22 zł za dobę. A zamiast odpowiedzi na pytanie o sześć osób, dostajemy informację dotyczącą siedmiu osób.

Zobacz także: Sienkiewicz odpowiada Brudzińskiemu. Cięta riposta

11 lipca wysyłamy więc ponowne pytania. Bardziej szczegółowe. I dodatkowo pytamy, czy o sprawie wie szef MSWiA Joachim Brudziński. Po 12 dniach dostajemy w końcu odpowiedź. Jeszcze bardziej zaskakującą. - Miejsca zakwaterowania osób zajmujących stanowiska kierownicze w administracji rządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie są danymi wrażliwymi, dlatego nie będziemy udostępniać szczegółowych danych na ten temat. Potwierdzamy natomiast, że w okresie od 15 grudnia 2017 r. do 13 lipca 2018 r., w różnych okresach, funkcjonariusze SOP byli zakwaterowani w hotelu "Atos" w Warszawie. Obecnie jednak żaden z nich nie jest już zakwaterowany w tym hotelu. SOP nie prowadzi szczegółowych zestawień kosztów ponoszonych na zakwaterowanie poszczególnych funkcjonariuszy w konkretnych miejscach zakwaterowania. Zakwaterowanie funkcjonariuszy we wszystkich formacjach mundurowych leży w kompetencji danej służby. Nie ma w tym zakresie konieczności wydawania zgody przez MSWiA ani też informowania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zlecaniu takich usług – informuje nas rzecznik SOP Anna Gdula-Bomba.

Obraz
© hotelatos.pl | hotelatos.pl

SOP powołuje się przy tym na przepisy ustawy o Służbie Ochrony Państwa. M.in. na ten, który mówi, że jeśli funkcjonariusz został delegowany do pełnienia służby w innym miejscu, to SOP jest zobowiązany znaleźć mu kwaterę tymczasową. W tym samym przepisie wyraźnie jest napisane, że "koszty zakwaterowania pokrywa się ze środków SOP".

Co wynika z nadesłanej odpowiedzi? Po pierwsze, część funkcjonariuszy korzystała z zakwaterowania w hotelu jeszcze przed powstaniem nowej formacji. Ta funkcjonuje od 1 lutego, noclegi w hotelu rozpoczęto 15 grudnia. To o tyle ważne, że SOP powołuje się na przepisy ustawy, która weszła w życie właśnie 1 lutego.

Obraz
© hotelatos.pl | hotelatos.pl

Po drugie, SOP twierdzi, że nie wie, ile kosztowały noclegi funkcjonariuszy w hotelu. Argumentuje to tym, iż nie prowadzi "szczegółowych zestawień kosztów na zakwaterowanie poszczególnych funkcjonariuszy". Załóżmy, że faktycznie tak jest. A to oznacza, że pieniądze publiczne wydawane są bez żadnej kontroli i bez żadnego zaksięgowania.

Po trzecie, zakwaterowanie w hotelu "Atos" zakończyło się 13 lipca, czyli dokładnie dwa dni po naszych powtórnych i szczegółowych pytaniach. I w końcu, po czwarte, SOP twierdzi, że nie musi informować MSWiA o noclegach funkcjonariuszy w komercyjnym hotelu. W poczuciu dziennikarskiego obowiązku zrobi to Wirtualna Polska, czekając na wyjaśnienia ze strony szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (385)