ŚwiatSłowenia wykorzysta armię do patrolowania granic?

Słowenia wykorzysta armię do patrolowania granic?

Słowenia wykorzysta armię do patrolowania granic?
Źródło zdjęć: © WP | Robert Kulig
20.10.2015 08:55, aktualizacja: 20.10.2015 09:45

Rząd Słowenii w nocy z poniedziałku na wtorek przedstawił projekt ustawy pozwalającej na wykorzystywanie wojska jako wsparcia dla policji w patrolowaniu granic w obliczu kryzysu migracyjnego, jaki zaostrzył się, odkąd Węgry zamknęły granicę z Chorwacją.

Oczekuje się, że ustawa zostanie przegłosowana w parlamencie jeszcze we wtorek. Obecnie prawo dopuszcza jedynie wsparcie logistyczne armii.

- Tu nie chodzi o narzucenie nadzwyczajnych warunków, tu chodzi o wzmocnienie kontroli na granicy - powiedział premier Miro Cerar w rozmowie z rozgłośnią Radio Slovenia International.

Jego rząd nie sprecyzował, jakie zmiany ma wprowadzić nowa ustawa, jednak w komunikacie wydanym po nocnym, nadzwyczajnym posiedzeniu podkreślił, że "napływ migrantów w ostatnich trzech dniach przekracza nasze możliwości".

"Słowenia jest najmniejszym krajem na bałkańskim szlaku migracyjnym i w związku z tym ma ograniczone możliwości kontrolowania granic i przyjmowania migrantów", dlatego też kraj "publicznie wzywa państwa unijne i instytucje europejskie do (...) przejęcia tego ciężaru" - podkreślił rząd.

Słoweńskie władze zapewniły, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by kontrolować wiodący przez Bałkany szlak migracyjny i umożliwić normalne funkcjonowanie państwa. Jednocześnie zastrzegły, że "mrzonką jest oczekiwanie, iż dwumilionowy kraj powstrzyma i rozwiąże problem, z którymi nie poradziły sobie większe państwa unijne".

Niewielka Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla migrantów, gdy w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Chorwacki rząd zapowiedział, że migranci będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią.

Tylko w poniedziałek do Chorwacji przedostało się ok. 8 tys. migrantów, z czego tylko 2 tys. kontynuowało podróż do Austrii.

Chorwacja otworzyła w poniedziałek swoją granicę z Serbią dla około 3 tys. koczujących tam od dwóch dni migrantów; wszyscy przeszli na stronę chorwacką. Słowenia oskarżyła Chorwację, że wysyła na granicę "migrantów w wielkiej liczbie, niezgodnie z wcześniej ustalonymi ramami", nie odpowiada na żądania Słowenii w sprawie ograniczenia napływu migrantów i działa tylko jako "pas transmisyjny".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także