Słowenia ratyfikowała konstytucję Unii Europejskiej
Parlament Słowenii ratyfikował zdecydowaną większością Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej.
Za ratyfikacją dokumentu opowiedziało się 79 deputowanych w 90-osobowym parlamencie; przeciw było czterech posłów.
01.02.2005 | aktual.: 01.02.2005 19:18
Słowenia stała się trzecim krajem, po Litwie i Węgrzech, który ratyfikował konstytucję UE, podpisaną w Rzymie w październiku ubiegłego roku. Konstytucja ma wejść w życie w 2007 r., ale pod warunkiem, że ratyfikuje ją, albo w parlamencie, albo na drodze referendum, wszystkie 25 państw członkowskich Unii.
Według Associated Press co najmniej dziewięć państw planuje przeprowadzenie referendum, co zwiększa ryzyko odrzucenia konstytucji. Dotyczy to zwłaszcza takich krajów jak Wielka Brytania czy Dania, gdzie znaczna część społeczeństwa jest nastawiona eurosceptycznie.
W Słowenii, liczącej ok. 2 mln mieszkańców, i która została przyjęta do UE w maju ubiegłego roku, praktycznie nie było opozycji przeciwko przyjęciu konstytucji.
Przemawiając przed głosowaniem ratyfikacyjnym w parlamencie premier Janez Jansza powiedział, że konstytucja jest "świetnym kompromisem" i zapewnia Słowenii lepszą pozycję w UE niż jakikolwiek wcześniejszy dokument.
Przeciwko ratyfikacji wystąpili jedynie deputowani skrajnie prawicowej Słoweńskiej Partii Narodowej. Ich zdaniem, pośpiech z ratyfikacją był niewskazany i trzeba było poczekać na rezultaty referendów w innych krajach unijnych.