Słowacki Kościół zbada się sam
Kościół rzymskokatolicki na Słowacji zapowiedział powołanie rady, której zadaniem będzie "poszukiwanie poprawnych odpowiedzi" na pytania dotyczące jego roli podczas drugiej wojny światowej i w czasach komunizmu.
Przewodniczący słowackiego episkopatu biskup Marian Chovanec powiedział, że rada pomoże w wyjaśnieniu historii Kościoła; historii, "którą rozmyślnie błędnie tu interpretowano (...) pod wpływem ideologii komunistycznej".
Bp Chovanec uważa, że Kościół musi "zająć stanowisko w sprawie niektórych okresów naszej historii".
Nawiązując do rządów pronazistowskiego księdza Jozefa Tiso (prezydenta Słowacji w latach 1939-1945, straconego na śmierć i skazanego na mocy wyroku sądu ludowego w Bratysławie z 1946 roku) biskup Chovanec powiedział, że rada będzie "szukać poprawnych odpowiedzi na pytania, dotyczące pozytywnych i negatywnych aspektów tego okresu".
W zeszłym miesiącu słowacki arcybiskup Jan Sokol naraził się na ostra krytykę za nazwanie rządów Tiso okresem dobrobytu.
Associated Press podkreśla, że podczas drugiej wojny światowej ze Słowacji deportowano ok. 70 tys. Żydów i tysiące Romów; większość z nich zginęła w hitlerowskich obozach zagłady.
AP odnotowuje również, ze Sokol był wymieniony jako agent komunistycznej tajnej policji StB; arcybiskup zaprzecza.