Trwa ładowanie...
d14aju9

Słowacja: wybory bez wyborców

Bardzo niską frekwencją, wynosząca - według wstępnych szacunków - ok. 25%, zakończyły się pierwsze wybory do wojewódzkich sejmików samorządowych na Słowacji. Najwięcej głosów otrzymali kandydaci
koalicji centrolewicowej, skupionej wokół przewodniczącego Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS) Vladimira Mecziara. Konieczna będzie druga tura wyborów - za dwa tygodnie.

d14aju9
d14aju9

Zdyscyplinowany elektorat HZDS wyraził w ten sposób swoje rozczarowanie rządami gabinetu Mikulasza Dzurindy - komentują wyniki słowaccy analitycy.

Żaden z kandydatów na żupana - marszałka sejmiku, nie otrzymał ponad połowy głosów osób uprawnionych do głosowania.

Do drugiej rundy przejdą dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów w pierwszej.

Żupanem w województwie stołecznym został Lubo Roman, aktor, kandydat centroprawicy, pokonując m.in. kandydata centrolewicy Milana Czicza, wieloletniego działacza partii komunistycznej, do niedawna prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

d14aju9

O wybór na radnego ubiegało się ponad 4200 kandydatów - na jeden mandat przypadało ponad dziesięciu. O osiem foteli marszałka sejmiku, bo tyle jest na Słowacji województw, walczyło 133 kandydatów.

Wojewódzkie sejmiki samorządowe rozpoczną działalność 1 stycznia przyszłego roku.

W ocenie obserwatorów z Rady Europy, wybory przebiegły bez zakłóceń, choć - ich zdaniem - wielu Słowaków nie miało pojęcia o znaczeniu pierwszych wyborów do sejmików samorządowych. (an, as)

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj