Słowacja przekaże myśliwce. Jest potwierdzenie

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie 13 myśliwców MiG-29. Tym samym Bratysława dołączyła do Polski, która - jak informował w czwartek Andrzej Duda - "w najbliższych dniach" przekaże na front pierwsze cztery maszyny tego typu.

Słowacja przekaże myśliwce. Jest potwierdzenie
Słowacja przekaże myśliwce. Jest potwierdzenie
Źródło zdjęć: © East News | Przemek Swiderski/REPORTER
Maciej Zubel

17.03.2023 | aktual.: 17.03.2023 11:20

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Heger powiedział, że Słowacja pozbywa się samolotów, które nie nadają się do użytku. - Nasz rząd jest po właściwej stronie historii - wyjaśnił Heger.

Powiedział też, że Słowacja przekazuje samoloty Ukrainie, aby ta obroniła życie swoich obywateli. Według Hegera odrzutowce mają być wykorzystywane do ochrony, a nie do ataku.

Podkreślił, że decyzja o darowiźnie została podjęta w zgodzie z konstytucją i została o niej poinformowana prezydent Zuzana Caputova. Z przekazaniem samolotów zgadza się również przewodniczący parlamentu Boris Kollar.

Formalnie przekazanie maszyn Ukrainie zostało sformułowane jako umowa międzyrządowa.

Polska przekaże Ukrainie myśliwce

W podjęciu decyzji przez Słowację z pewnością pomogło stanowisko Warszawy oraz fakt, że Bratysława ma otrzymać za ten krok rekompensatę wartą około 900 milionów dolarów.

Minister obrony Jaroslav Nad argumentuje decyzję na "tak" stwierdzeniem, że Słowacja nie potrzebuje już swoich MIG-29, a ponadto przekazanie tych odrzutowców wiąże się z poprawą sytuacji finansowej kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: dron kamikadze w akcji. Ukraińcy uderzyli w czuły punkt dla Rosjan

Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce. W kraju protesty

Wątpliwości co do słuszności decyzji słowackiego rządu przejawia opozycja, który twierdzi, że rządzący nie mają prawa, by podejmować decyzje w "fundamentalnych kwestiach polityki zagranicznej".

W sprawie głos zabrał także Pavel Macko, emerytowany generał.

- Dostarczanie MIG-29 na Ukrainę w żaden sposób nie osłabi naszej obrony. Te odrzutowce nigdy więcej nie będą wykorzystywane do naszej obrony. Zostaną zastąpione nowymi (...) Nie ma sensu ich przetrzymywać i pozostawiać w magazynach, aby gniły lub rdzewiały na koszt naszych obywateli. Najskuteczniejszą pomocą dla własnego narodu jest wspieranie ukraińskiego, aby mógł powstrzymać rosyjską agresję - powiedział gen. Pavel Macko.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainiemyśliwcemig-29
Wybrane dla Ciebie