Słońce może obniżyć ryzyko raka piersi o połowę
Ekspozycja na promienie słoneczne i
związany z nią wzrost poziomu witaminy D w organizmie mogą obniżać
ryzyko inwazyjnego raka piersi o połowę - zaobserwowali naukowcy z
USA. Jak podkreślają autorzy pracy na łamach pisma "American
Journal of Epidemiology", zależność ta dotyczy wyłącznie kobiet o
naturalnie jasnej karnacji.
Najnowsze odkrycie potwierdza wyniki wcześniejszych badań wskazujących, że witamina D może obniżać ryzyko kilku nowotworów, w tym raka piersi.
Naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem Północnej Kalifornii, Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Uniwersytetu Wake Forest przebadali 1788 kobiet z niedawno wykrytym rakiem piersi oraz 2129 zdrowych kobiet. Pacjentki były w wieku od 35 do 79 lat, należały do różnych grup etnicznych i miały różne odcienie skóry.
Pigmentację skóry mierzono przy użyciu przenośnego reflektometru po wewnętrznej stronie ramienia, tj. w miejscu chronionym przed promieniami słonecznymi oraz na czole wystawionym na działanie słońca. Na podstawie tych badań oceniano naturalny kolor skóry pacjentek oraz ich ekspozycję na słońce (różnica w pigmentacji między jednym i drugim miejscem na skórze).
Okazało się, że wśród kobiet o naturalnie jasnej karnacji skóry, te, które nie chorowały na raka piersi, miały znacznie częstszy kontakt z promieniami słonecznymi niż kobiety cierpiące na ten nowotwór. Naukowcy obliczyli, że dzięki większej ekspozycji na słońce ryzyko inwazyjnego raka piersi, tj. takiego, który daje przerzuty do innych organów, spadało o połowę.
Zdaniem autorów pracy, ekspozycja na słońce pomaga obniżać ryzyko raka piersi poprzez zwiększenie produkcji aktywnej witaminy D w organizmie. Efekt ten jest słabiej widoczny u kobiet z ciemną karnacją prawdopodobnie dlatego, że słońce wywiera u nich mniejszy wpływ na produkcję witaminy D w skórze - komentuje prowadząca badania dr Esther John.
Kolor skóry jest czynnikiem, od którego w dużym stopniu zależy to, ile witaminy D produkuje nasz organizm pod wpływem promieni słonecznych. Osoby z ciemną karnacją wytwarzają w czasie kąpieli słonecznych nawet 10 razy mniej tej witaminy niż osoby o jasnej skórze.
Jak podkreślają naukowcy, nadmierna ekspozycja na słońce nie jest jednak dobrym pomysłem na profilaktykę raka piersi ze względu na duże ryzyko raka skóry. Ale nie jest to na szczęście wyłączne źródło witaminy D dla naszego organizmu, który może ją otrzymywać również wraz ze składnikami diety, jak tłuste ryby, mleko, produkty z pełnego ziarna oraz z preparatami witaminowymi.
Dlatego jeśli przyszłe badania potwierdzą najnowsze obserwacje, zwiększenie spożycia witaminy D może być najbezpieczniejszym sposobem prewencji raka piersi - podkreśla biorący udział w badaniach dr Gary Schwartz.