PolskaŚledztwo ws. sfałszowania projektu nowelizacji ustawy o rtv

Śledztwo ws. sfałszowania projektu nowelizacji ustawy o rtv

Uzasadnione jest podejrzenie sfałszowania projektu nowelizacji ustawy o rtv - uznała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie i na wniosek sejmowej komisji śledczej wszczęła śledztwo w tej sprawie.

W komunikacie prokuratury napisano, że śledztwo dotyczy przestępstwa "przerobienia dokumentu", za co grozi do 5 lat więzienia.

Wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie sfałszowania projektu ustawy - polegającego na bezprawnym usunięciu z projektu wyrazów "lub czasopisma" - skierował w sobotę do ministra sprawiedliwości, w imieniu komisji śledczej badającej aferę Rywina, jej przewodniczący Tomasz Nałęcz. Brak tych słów oznaczał, że wydawcy czasopism mieli możliwość zakupu ogólnopolskiej telewizji, a wydawcy dzienników - nie.

"To jest dobry moment, by sprawą zajęła się prokuratura i zleciła dalsze czynności policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - oświadczył wtedy Nałęcz. Dodał, że prokuratura zabezpieczyłaby wszelkie twarde dyski komputerów, w których pracowano nad ustawą. Wcześniej Zbigniew Ziobro (PiS) wnosił o rozważenie zwrócenia się o zbadanie przez biegłego twardych dysków komputerów, m.in. Lwa Rywina i Roberta Kwiatkowskiego, czy można ustalić, kiedy zostały usunięte te dwa wyrazy. Modyfikując ten wniosek, Nałęcz zaproponował, by skierować zawiadomienie o przestępstwie, na co Ziobro się zgodził.

Podczas sobotniej konfrontacji w komisji śledczej między uczestnikami spotkania w Rządowym Centrum Legislacji(RCL) z 25 marca ub. roku, na którym omawiano poprawki legislacyjno-redakcyjne do projektu noweli, strony pozostały przy swoich dotychczasowych wersjach zeznań.

Bożena Szumielewicz z RCL zasiadała kolejno naprzeciw każdego z pozostałych uczestników spotkania - prawnika ministerstwa kultury Tomasza Łopackiego, zastępczyni szefowej Departamentu Prawnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Iwony Galińskiej oraz szefowej tego Departamentu Janiny Sokołowskiej. Szumielewicz podtrzymała, że rozmówcy zapewnili ją 25 marca, że "po ostatecznych ustaleniach i uzgodnieniach" nie ma w projekcie słów "lub czasopisma".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)