Śledztwo ws. planów zamachu: podejrzany o handel bronią przyznał się do zarzutu
Zatrzymany w śledztwie dotyczącym przygotowań do zamachu na budynek sejmu 42-letni Maciej O., podejrzany o nielegalne posiadanie broni i handel nią, przyznał się do zarzutów - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.
22.11.2012 | aktual.: 22.11.2012 15:01
- Podejrzany złożył w środę do późnych godzin nocnych obszerne, kilkugodzinne wyjaśnienia, w których przyznał się do winy. Prokuratura zastosowała wobec niego jako środki zapobiegawcze: dozór policji, poręczenie majątkowe 10 tys. zł i zakaz opuszczania kraju - powiedział prok. Kosmaty.
Pod dozorem policyjnym pozostaje także drugi podejrzany o nielegalne posiadanie broni, zatrzymany 9 listopada. Prokuratura ujawniła jego dane: to 25-letni Artur K. Prokuratura nie podała jednak, czy przyznał się on do zarzutów. Jak podkreślił prok. Kosmaty, "materiał dowodowy jest oceniany w toku śledztwa i zarzuty mogą zostać rozszerzone".
Głównym podejrzanym w śledztwie jest 45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Brunon K. Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada; postawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego w budynku sejmu na konstytucyjne organy RP (m.in. na prezydenta, premiera i rząd). Grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
W śledztwie Brunon K. przyznał się do prowadzenia szkoleń dla osób, które zwerbował, oraz przeprowadzenia próbnych detonacji. Nie przyznał się do przygotowywania zamachu; podał jednak, że działał pod wpływem inspiracji innej osoby. Prokuratura ma zamiar przesłuchać tę osobę, wyjaśnienia Brunona K. w tym względzie traktuje jednak jako obraną przez niego linię obrony. - To są tylko słowa przeciw słowom. Oczywiście wskazana osoba zostanie przesłuchana - powiedział prok. Kosmaty.
W śledztwie przesłuchano też cztery inne osoby, które uczestniczyły w organizowanych przez Brunona K. szkoleniach na temat materiałów wybuchowych. Według ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, potwierdzających informacje podawane przez media, chodzi o funkcjonariuszy ABW, którzy pod przykryciem współpracowali z Brunonem K.
Dwaj podejrzani o nielegalne posiadanie broni mężczyźni, tj. Maciej O. i Artur K., nie byli uczestnikami szkoleń Brunona K.
Mężczyzna zamierzał zdetonować w pobliżu sejmu cztery tony materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodzie. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w sejmie projektu budżetu.
Według prokuratury podejrzany nie należał do żadnego ugrupowania ani partii politycznej, nie jest związany z żadną organizacją polityczną. Powodowały nim motywy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie. Uważał, że "sytuacja w kraju zmierza w złą stronę z uwagi na fakt, że w zasadzie wszystkie stanowiska rządowe, władcze i władzę sprawują osoby, które określał mianem 'obce'" - podała we wtorek prokuratura na konferencji prasowej w ABW.
W trakcie przeszukań w kilkudziesięciu miejscach w kraju odnaleziono m.in. materiały wybuchowe, zapalniki, piloty do zdalnego inicjowania wybuchu, kilkanaście sztuk broni palnej i amunicję, kamizelki kuloodporne, hełmy, stroje maskujące, sfałszowane tablice rejestracyjne oraz książki o tematyce pirotechnicznej. Większość materiałów wybuchowych została dopiero zamówiona i Brunon K. jeszcze nimi nie dysponował.
ABW interesowała się Brunonem K. od końca 2011 r. Ustaliła, że Brunon K. wykonuje bomby i potrafi je odpalać zdalnie oraz dokonuje rozpoznania sejmu. Nakręcił też filmy z próbnych detonacji materiałów wybuchowych. Według ustaleń PAP, pochodzących z wiarygodnego źródła zbliżonego do śledztwa, Brunon K. kontaktował się od tamtego czasu m.in. z podstawionymi funkcjonariuszami ABW.
Premier Donald Tusk ujawnił we wtorek, że na ślad zatrzymanego 9 listopada mężczyzny naprowadziła prowadzona przez ABW szczegółowa analiza kontaktów Andersa Breivika, który w ub. roku w Norwegii zamordował 77 osób, a wcześniej - jak informowała ABW - kupił w Polsce kilkaset gramów substancji do produkcji ładunków wybuchowych.
- Z materiału dowodowego całej sprawy wynika, że podejrzany wzorował się ideologicznie szczególnie na Breiviku, a także innych osobach które dokonywały zamachów na terenie całego świata, np. w Oklahomie - powiedział prok. Kosmaty.
Pytany o możliwość podżegania Brunona K. do zamachu przez funkcjonariuszy ABW wyjaśnił: "w każdej sytuacji, kiedy jakiekolwiek służby specjalne prowadzą tzw. operację specjalną, muszą na to uzyskać zgodę prokuratora generalnego. Po uzyskaniu materiałów prokuratura analizuje, czy nie doszło do zdarzeń powodujących uniemożliwienie wykorzystania tego typu materiałów, ponieważ w działalności operacyjnej agentom różnych służb nie wolno prowokować do popełnienia przestępstwa". - Gdyby taka sytuacja zaistniała, prokurator takich materiałów w postępowaniu przygotowawczym i w procesie nie może wykorzystać - podkreślił.
Media cytowały niektóre wpisy Brunona K. na portalach społecznościowych i forach dyskusyjnych, w których wyrażał krytyczne opinie na temat sytuacji w kraju i chwalił się swoją wiedzą na temat konstruowania ładunków wybuchowych.