Śledztwo ws. obrazu namalowanego prochami z Majdanka - umorzone
Prokuratura w Lublinie umorzyła śledztwo dotyczące namalowania przez szwedzkiego artystę obrazu przy użyciu popiołu z pieców krematoryjnych obozu na Majdanku w Lublinie. O kontrowersyjnym obrazie doniosły media w grudniu ubiegłego roku.
Śledztwo dotyczące znieważenia prochów ludzkich poprzez ich zabór z terenu muzeum na Majdanku zostało umorzone, ponieważ stwierdzono przedawnienie karalności tego czynu, dokonanego w 1989 r. Przedawnienie karalności tego przestępstwa następuje po 5 latach od jego popełnienia - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.
Lubelska prokuratura umorzyła też śledztwo w zakresie znieważenia prochów przez wykorzystanie ich do namalowania obrazu w 2010 r. w Lund w Szwecji, ponieważ ten czyn - jako dokonany przez cudzoziemca poza granicami Polski - nie podlega jurysdykcji polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Lubelska prokuratura stwierdziła przy tym, że w obu sytuacjach doszło do profanacji szczątków ofiar II wojny światowej zamordowanych przez nazistów w obozie koncentracyjnym na Majdanku.
Syk-Jankowska dodała, że prokurator okręgowy w Lublinie - na podstawie Konwencji o pomocy prawnej w prawach karnych między państwami Unii Europejskiej - skierował do szwedzkiej prokuratury informację o sposobie zakończenia polskiego śledztwa i jednocześnie wskazał na możliwość popełnienia przestępstwa znieważenia prochów ludzkich na terenie Szwecji.
Jak ustaliła lubelska prokuratura w szwedzkim kodeksie karnym jest przepis przewidujący karę do dwóch lat więzienia dla każdego, kto bez upoważnienia przenosi, uszkadza lub traktuje w sposób oburzający zwłoki lub proch osoby zmarłej, otwiera grób lub w inny sposób wyrządza szkody wobec trumny, urny, grobu lub innego miejsca spoczynku osoby zmarłej lub nagrobka.
Polska prokuratura - wyjaśniła Syk-Jankowska - może ścigać obywateli innych państw za przestępstwa popełnione poza granicami Polski tylko w ściśle określonych przypadkach, a te w tej sprawie nie zachodzą.
Sprawa dotyczy szwedzkiego artysty Carla Michaela von Hausswolff, który namalował obraz popiołem zebranym z pieców krematoryjnych byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Wystawienie akwareli w jednej z galerii w mieście Lund na południu Szwecji wzbudziło kontrowersje.
Policja w Lund w grudniu zamknęła wstępne dochodzenie w tej sprawie, w wydanym wtedy komunikacie podała, że ewentualne przestępstwo zostało popełnione za granicą.
W związku z kontrowersjami właściciel galerii Martin Bryder Gallery w Lund zamknął wystawę, na której pokazywany był obraz.
Na stronie internetowej galerii von Hausswolff wyjaśniał, że prochy zebrał podczas wizyty w Muzeum na Majdanku w 1989 r. Artysta przygotowywał wówczas materiał do wystawy w Kazimierzu Dolnym, ostatecznie jednak nie wykorzystał popiołu. Do pomysłu wrócił w 2010 r., gdy "prochy wysypał ze słoika i zmieszał je z wodą". W ten sposób postała "farba", którą namalował niewielki prostokątny obraz przedstawiający szaro-brązowe linie. "Ukazały mi się postacie, jakby popiół zwierał energię, wspomnienia lub dusze ludzi, ludzi torturowanych, dręczonych i mordowanych przez innych ludzi w jednej z najbardziej bezwzględnych wojen XX wieku" - tak autor opisywał swoją pracę.