Śledztwo w sprawie `ścieżek zdrowia` umorzone
Prokuratura Okręgowa w Radomiu umorzyła postępowanie w sprawie tzw. ścieżek zdrowia, stosowanych przez milicję podczas wystąpień radomskich robotników w czerwcu 1976 roku.
05.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wykonaliśmy wszystkie czynności zlecone nam przez sąd. Powołaliśmy biegłych z zakresu medycyny sądowej w celu ustalenia stopnia obrażeń ciała, jakich doznali pokrzywdzeni. Sprawa dotyczyła sześciu osób. Biegli stwierdzili, że ludzie ci nie doznali ciężkich obrażeń ciała i trwałego uszczerbku na zdrowiu, dlatego sprawa została umorzona - powiedział w środę naczelnik wydziału dochodzeniowo-śledczego w radomskiej Prokuraturze Okręgowej, Andrzej Szeliga.
Według ministra sprawiedliwości Stanisława Iwanickiego, decyzja radomskiej prokuratury jest "kontrowersyjna", bo - jak podkreślił - prokuratura powszechna powinna wnikliwie tę sprawę zbadać i ustalić stan faktyczny.
W tej sprawie i w takiej sprawie prokuratura musi być szczególnie wnikliwa, dlatego też zleciłem, by Prokuratura Krajowa poddała analizie decyzję Prokuratury Okręgowej i zdecydowała o ewentualnym kontynuowaniu tego śledztwa. Mamy na to sześć miesięcy - powiedział minister sprawiedliwości.
Śledztwo w sprawie wydarzeń radomskiego Czerwca trwało 4 lata i było prowadzone na wniosek zarządu regionalnego Solidarności.
Jesienią 1999 roku prokuratura umorzyła je uzasadniając, że niemożliwe jest ustalenie nazwisk funkcjonariuszy MO biorących udział w zajściach, a czyny, których się dopuścili, uległy przedawnieniu.
W sierpniu 2000 r., na wniosek pokrzywdzonych przez milicjantów, Sąd Rejonowy uchylił to postanowienie i zwrócił sprawę do prokuratury. Na początku tego roku akta przejął IPN.(jd)