Trwa ładowanie...

Śledczy: sprawca strzelaniny w Monachium oddał prawie 60 strzałów. Zamach planował od roku

• Szaleniec, który w piątek zabił w Monachium dziewięć osób, po czym popełnił samobójstwo, oddał w sumie prawie 60 strzałów

• Na miejscu strzelaniny znaleziono 57 łusek po nabojach, wystrzelonych z jego pistoletu

• Ojciec rozpoznał swego syna na nagraniu wideo, które wkrótce po strzelaninie pojawiło się w internecie

• Udał się na policję i powiedział, że sprawcą mógł być jego syn

Share
Śledczy: sprawca strzelaniny w Monachium oddał prawie 60 strzałów. Zamach planował od roku
Źródło: PAP/EPA, Fot: Andreas Gebert
d2gxzi6

Poinformował o tym szef bawarskiego Urzędu Kryminalnego Robert Heimberger. Podał też, że stan rodziców sprawcy strzelaniny w dalszym ciągu uniemożliwia ich przesłuchanie. Przekazał, że materiały znalezione w mieszkaniu sprawcy wskazują, iż planował atak od lata zeszłego roku.

Heimberger ujawnił, że ojciec rozpoznał swego syna na nagraniu wideo, które wkrótce po strzelaninie pojawiło się w internecie. Ojciec udał się na policję i powiedział, że sprawcą mógł być jego syn.

d2gxzi6

Ofiary wybierał przypadkowo

Heimberger poinformował również, że natrafiono na czat w internetowej ukrytej sieci (darknet) wskazujący, że właśnie tam sprawca mógł kupić pistolet.

Wcześniej bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann powiedział, zamachowiec nabył broń przez internet z Czech lub Słowacji. Pistolet został przerobiony na niezdolną do strzelania tzw. broń teatralną (rekwizyt teatralny), a następnie ponownie przystosowany do ostrego strzelania. Śledczy usiłują ustalić, kto dokonał tej drugiej przeróbki. Heimberger potwierdził te ustalenia.

Prokurator Thomas Steinkraus-Koch powiedział, że śledczy doszli do wniosku, iż sprawca strzelaniny - młody Niemiec irańskiego pochodzenia - nie kierował się motywami politycznymi. Ustalono też, że swe ofiary wybierał przypadkowo.

Dodał, że potwierdziły się informacje, iż 18-latek był leczony psychiatrycznie, zarówno stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. W jego mieszkaniu znaleziono dokumentację medyczną, wskazującą na stany lękowe i depresję.

d2gxzi6

Według bawarskiej policji, 18-latek zaczął planować zamach po wizycie w Winnenden w południowo-zachodniej części Niemiec. W 2009 roku w wyniku masakry w szkole zginęło tam 15 osób. Prawdopodobnie mężczyzna inspirował się też zbrodnią, której w 2011 roku dokonał Anders Breivik na wyspie Utoya i w Oslo w Norwegii. W swoim komputerze miał bowiem manifest sprawcy masakry, w wyniku której zginęło 77 osób.

d2gxzi6

Podziel się opinią

Share
d2gxzi6
d2gxzi6
Więcej tematów