SLD zniknie ze sceny politycznej?
29% Polaków uważa, że SLD będzie dalej słabnąć i w efekcie zniknie ze sceny politycznej, a 8% jest przekonanych, że Sojusz odzyska pozycję sprzed kilku lat - wynika ze styczniowego sondażu TNS OBOP.
07.02.2005 | aktual.: 07.02.2005 16:04
W opinii 44% ankietowanych SLD opanuje trudności, ale będzie mało ważna partią polityczną. W kwietniu 2004 roku uważało tak o 1% więcej pytanych przez TNS OBOP.
"Nawet wśród respondentów gotowych głosować na SLD przeważa pogląd, że partia nie odzyska utraconej pozycji" - zauważa OBOP. W odzyskanie przez Sojusz pozycji wierzy 39% jego zwolenników. Z tej grupy sceptycznych jest w sumie 60% - 13% uważa, że SLD zniknie ze sceny politycznej; 47%, że opanuje trudności, ale nie będzie odgrywał istotnej roli.
Sympatycy innych partii w większości uważają, że Sojusz zejdzie ze sceny politycznej, albo nie będzie się na niej liczył. Szczególnie potencjalni wyborcy Samoobrony (49%) i PSL (42%) są zdania, że partia Józefa Oleksego będzie nadal słabnąć.
OBOP zapytał też Polaków, jak na szansę SLD w wyborach wpłynie fakt, że Oleksy ustąpił z funkcji marszałka Sejmu po ogłoszeniu wyroku Sądu Lustracyjnego. 31% ankietowanych uważa, że korzystnie i tyle samo (31%), że niekorzystnie. Według 18% nie będzie to miało żadnego wpływu.
Ocena wpływu rezygnacji Oleksego z funkcji marszałka zależy od sympatii politycznych. Zwolennicy Samoobrony (46%), SdPl (44%), LPR (44%), SLD (42%) oraz PiS (40%) częściej uważają, ze wpływ ten będzie korzystny. Natomiast zwolennicy PSL (50%) i PO (40%), że niekorzystny.
Według 42% ankietowanych korzystnie na szanse SLD w wyborach wpłynie fakt, że marszałkiem Sejmu został Włodzimierz Cimoszewicz; zdaniem 16% - niekorzystnie.
Korzystnie dla SLD wybór Cimoszewicza oceniają głównie zwolennicy Sojuszu (78%), a także PiS (62%) i PO (51%). Potencjalni wyborcy SdPl często oceniają wpływ tego wydarzenia na szanse wyborcze Sojuszu jako pozytywny - 54%, ale także częściej niż inni jako negatywny - 24%.
Dla 30% badanych na wyborcze szanse SLD pozytywnie wpłynie zapowiedź prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że podejmie działania na rzecz zjednoczenia lewicy. 23% uważa, że takie zapowiedzi są niekorzystne dla Sojuszu.
O pozytywnym wpływie zaangażowania prezydenta w jednoczenie lewicy na szanse SLD w wyborach parlamentarnych są przekonani zwolennicy SdPl (67%) i SLD (56%). Przeciwnego zdania są najczęściej potencjalni wyborcy PiS (36%) i PSL (34%).
OBOP zapytał respondentów także o to, do jakiej opcji politycznej będzie należał nowo wybrany prezydent. 35% uważa, że będzie to polityk opozycyjny, 27% przewiduje, że będzie to ktoś niezwiązany z polityką, a 14% jest zdania, że nowy prezydent będzie należał do tego samego obozu co Kwaśniewski.
O tym, że nowym prezydentem będzie polityk z tego obozu co Kwaśniewski, przekonani są częściej niż inni potencjalni wyborcy SLD (33%) i SdPl (29%). Zdaniem zwolenników PiS (56%), Samoobrony (56%) oraz PO (51%) nowym prezydentem zostanie jakiś polityk opozycyjny. Sympatycy LPR (42%) najczęściej uważają, że nowym prezydentem będzie ktoś niezwiązany z polityką.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-10 stycznia 2005 roku na ogólnopolskiej losowej, reprezentatywnej 1005 dorosłych Polaków.