SLD złożył projekt noweli ws. zapłodnienia in vitro
Klub SLD złożył do laski
marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt daje
ubezpieczonym prawo do trzykrotnego stosowania zapłodnienia in
vitro.
Pomysł pierwotnie znajdował się w projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie; ale projekt nie został dopuszczony do pierwszego czytania. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz podjął decyzję, że po raz drugi nie umieści go w porządku obrad.
Według posłanki SLD Joanny Senyszyn ustawa o świadczeniach zdrowotnych dopuszcza możliwość finansowania ze środków publicznych zapłodnienia in vitro. Skoro Narodowy Fundusz Zdrowia, mimo że może, nie finansuje tych świadczeń, nowelizacja niejako go do tego przymusi - wyjaśniła.
Zdaniem Senyszyn nowelizacja ma na celu pomoc osobom, które nie mogą mieć dzieci, a chciałyby tego. Prawo do posiadania dzieci jest jednym z ważniejszych praw człowieka - dodała.
Nowelizacja obniża też granicę wieku kobiet w ciąży, z 40 do 35 lat, która mają być objęte badaniami profilaktycznymi, w tym badaniami prenatalnymi.
Senyszyn wyjaśniła, że przyjęcie nowelizacji spowoduje koszty dla budżetu państwa: możliwość zapłodnienia in vitro - od 360 mln do 1,8 mld zł (w zależności od tego, jaką populację obejmą te świadczenia); obniżenie wieku kobiet objętych badaniami profilaktycznymi - 2 mln zł.
Obecnie koszt zapłodnienia in vitro - kilkanaście tysięcy złotych - w całości pokrywają osoby zainteresowane tym świadczeniem.
Według Senyszyn stosunek posłów do tego projektu pokaże, czy chcą pomóc ludziom dotkniętym bezpłodnością i czy poważnie traktują spadek urodzeń w Polsce.