SLD zapyta Polaków o najpilniejsze do załatwienia sprawy w kraju
Od połowy sierpnia do końca września SLD chce za pomocą specjalnej ankiety zapytać kilkaset tysięcy Polaków o najpilniejsze sprawy do załatwienia w kraju. Wyniki mają pomóc w opracowaniu programu przed wyborami: europejskimi i samorządowymi (2014) oraz prezydenckimi i parlamentarnymi (2015 r.).
12.08.2013 | aktual.: 12.08.2013 09:19
- Już od połowy sierpnia rozpoczynamy przygotowania do zbliżających się kampanii wyborczych. Chcemy opracować spójną kampanię na cztery nadchodzące wybory. Wychodzimy z założenia, że najpierw zapytamy społeczeństwo o to, wokół jakich spraw powinna być zorganizowana kampania - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.
Ankiety mają objąć kilkaset tysięcy ludzi w całej Polsce i posłużyć do przygotowania założeń programu i strategii w kampaniach w roku przyszłym i za dwa lata.
Najpierw opracowane mają zostać propozycje dla poszczególnych województw, później powstanie program ogólnopolski. - Chcemy, aby nasza strategia skupiała się na 16 strategiach wojewódzkich, które później znajdą swoje odzwierciedlenie w strategii krajowej - powiedział Gawkowski.
Liderzy SLD chcą, by prace programowe zakończyły się do końca tego roku.
Ankiety mają dać też odpowiedź na pytanie o to, jakie sprawy wymagają szybkiego załatwienia w sejmie. Na ich podstawie przygotowane zostaną propozycje ustawowe Sojuszu.
- Plan jest taki, żeby zaraz po wakacjach, jeszcze przed zaplanowaną na 14 września radą krajową, powstał ogólny projekt aktów legislacyjnych, które w drugim półroczu tego roku będziemy składać w sejmie. Nie będą to jednak pojedyncze projekty, a cały pakiet propozycji ustawowych - zaznaczył sekretarz SLD.
Sojusz chce przede wszystkim skupić się na takich kwestiach jak: gospodarka, praca, polityka społeczna, edukacja i zdrowie. - Oczywiście, nie wykluczamy, że będą dotyczyły one również innych spraw, które ujawnią się w trakcie konsultacji - dodał Gawkowski.
Szef współpracującego z Sojuszem Centrum im. Daszyńskiego Tomasz Kalita jest zdania, że model współpracy z wyborcami sprawdził się w Europie.
- Podobne rozwiązanie zastosowali w czasie ostatnich zwycięskich wyborów Austriacy i tak jak oni, chcemy, by Polacy pomogli zbudować nasz program - podkreślił Kalita.
W prace nad programem i strategią wyborczą mają zostać włączeni sojusznicy SLD, którzy wzięli udział w czerwcowym Kongresie Lewicy Polskiej (w sumie kilkadziesiąt partii, organizacji, stowarzyszeń i fundacji o charakterze lewicowym). Pod koniec sierpnia ma się spotkać w tej sprawie komitet porozumiewawczy kongresu lewicy.