PolskaSLD przeciwko propozycjom PO zmian w konstytucji

SLD przeciwko propozycjom PO zmian w konstytucji

Sojusz Lewicy Demokratycznej nie poprze żadnej z proponowanych przez Platformę Obywatelską propozycji zmian w konstytucji - powiedział wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz. Wyjątkiem jest ewentualne zniesienie bezpłatnych przejazdów PKP i przelotów dla posłów, ale to akurat, jak zaznaczył, z konstytucją nie ma nic wspólnego.

Liderzy PO zapowiadają, że w przyszłym roku wystąpią z propozycją gruntownych zmian w konstytucji. Wśród najważniejszych wymieniają: zniesienie immunitetu poselskiego, likwidację darmowych przejazdów PKP i przelotów dla posłów, ograniczenie liczby posłów z 460 do 230, a senatorów ze 100 do 32 oraz wprowadzenie większościowej ordynacji do Sejmu opartej na jednomandatowych okręgach wyborczych.

Kalisz zwraca uwagę, że immunitet nie jest formą obrony posła, ani tym bardziej jego przywilejem, ale instrumentem mającym chronić parlament, by mógł właściwie pracować. "Jesteśmy przeciwko zniesieniu immunitetu, zwłaszcza, że funkcjonuje on zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - dodał Ryszard Kalisz.

Polityk SLD nie ma także wątpliwości, że proponowane przez PO zmniejszenie liczy posłów i senatorów "to czysty populizm". Jego zdaniem, obecna liczba posłów i senatorów wpisała się w polską tradycję i ma swoją rację ze względu na wielkość Polski. "Dlatego nie uważam, żeby uszczuplanie Sejmu i Senatu było dobrym pomysłem" - oświadczył Kalisz.

Wiceszef klubu SLD krytycznie odnosi się także do pomysłu jednomandatowych okręgów wyborczych. Zwraca uwagę, że niesie on wiele negatywnych konsekwencji. "Poseł wybrany z jednomandatowego okręgu wyborczego będzie miał mniejszy ogląd spraw całej Polski" - uważa Kalisz.

Polityk popiera natomiast propozycję likwidacji darmowych przejazdów PKP i przelotów dla posłów, ale zwraca uwagę, że akurat tej kwestii nie reguluje konstytucja.

Kalisz uważa ponadto, że dyskusję na temat zmian w konstytucji należy rozpocząć dopiero w 2005 roku. "Dobrym pomysłem byłoby, gdyby przed wyborami parlamentarnymi poszczególne ugrupowania wskazały swoje poglądy na temat ewentualnych zmian w konstytucji. SLD już nad tym pracuje i na początku 2005 roku przedstawi całościowy pakiet propozycji niezbędnych zmian w konstytucji" - powiedział.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)