Trwa ładowanie...
24-09-2013 13:05

SLD poprze wniosek o referendum ws. sześciolatków

Szef SLD Leszek Miller poinformował, że jego klub poprze wniosek o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Polska szkoła nie jest jeszcze przygotowana, tak jak powinna, na przyjmowanie sześciolatków - ocenił.

SLD poprze wniosek o referendum ws. sześciolatkówŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
djy05ph
djy05ph

Miller spotkał się w sejmie z przedstawicielami Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które jest inicjatorem akcji referendalnej. - Poprzemy wniosek o referendum, rozumiejąc, że jest to sprawa tak poważna, że byłoby dobrze, gdyby wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć w takim referendalnym ujęciu - powiedział szef SLD.

- Przedszkole, które prowadzi zajęcia na właściwym poziomie, lepiej może przygotować dziecko do obowiązków szkolnych niż szkoła w sytuacji, w której przyjdzie do niej sześciolatek - ocenił Miller.

Jak dodał, ma wrażenie, że Polska szkoła nie jest jeszcze przygotowana, tak jak powinna, na przyjmowanie sześciolatków i że przedszkole lepiej przygotowuje dzieci do obowiązków szkolnych.

Miller jest zdania, że wniosek o referendum może mieć w sejmie szansę, ponieważ "jest bardzo wielu posłów, którzy zwłaszcza na terenach wiejskich często wysłuchują opinii rodziców i powinni te opinie rodziców wziąć pod uwagę".

djy05ph

Zadowolenia ze spotkania nie kryli inicjatorzy referendum Karolina i Tomasz Elbanowscy. - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania, mamy podpis pana przewodniczącego i obietnicę, że posłowie SLD zagłosują za wnioskiem o referendum edukacyjne "Ratuj Maluchy" i że dopisze frekwencja - powiedział Elbanowski.

Jak przekonywał, "sytuacja w szkolnictwie jest zła, zamykane są setki szkół rocznie (...), ministerstwo nie wyznaczało standardów, w jakich te najmłodsze dzieci mają się uczyć". Dlatego, jak dodał, podczas wtorkowego spotkania z szefem SLD szybko osiągnięto porozumienie.

Elbanowski podkreślił, że wciąż nie ma pieniędzy na wprowadzenie sześciolatków do szkół i woli dialogu ze strony rządu. - Obecnie w Polsce najlepszym miejscem do edukacji dla sześciolatka jest przedszkole, tego się domagamy - mówił.

Karolina Elbanowska przypomniała, że w polskim systemie zawsze istniała możliwość, by dziecko sześcioletnie wcześniej rozpoczęło edukację szkolną. - To była zawsze decyzja rodziców (...), zdecydowana większość sześciolatków nie ma gotowości szkolnej - wskazała.

djy05ph

Inicjatorzy referendum uważają, że szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego. W czerwcu br. wraz z wnioskiem o referendum organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli prawie 950 tys. podpisów.

Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Wniosek ma zostać rozpatrzony na jednym z kolejnych posiedzeń sejmu.

djy05ph

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r.

20 września senat opowiedział się za objęciem w 2014 r. obowiązkiem szkolnym tylko 6-latków z pierwszej połowy 2008 r., popierając nowelizację ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z nią pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r.

djy05ph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djy05ph
Więcej tematów