SLD mobilizuje siły, partie prezentują programy dla Warszawy
W sztabie SLD trwa pełna mobilizacja po środowej rezygnacji Włodzimierza Cimoszewicza ze startu w wyborach prezydenckich. Sojusz intensyfikuje kampanię, apelując do zwolenników Cimoszewicza o poparcie. Partie prezentowały swoje programy dla Warszawy i sposoby walki z korupcją.
Szef Sojuszu Wojciech Olejniczak zapowiedział, że w ciągu ostatnich dni przed wyborami SLD ruszy z intensywną kampanią, w której zaprezentuje swój program.W prasie niemal codziennie będą szły ogłoszenia informujące o programie SLD. Idą reklamy radiowe, więcej pójdzie reklam telewizyjnych - mówił.
Kandydaci PO na posłów zaprezentowali sposoby walki z korupcją - postulują m.in. odpolitycznienie administracji publicznej, przegląd polskiego prawa, jego uproszczenie i usunięcie z niego przepisów sprzyjających korupcji.
Na konferencji prasowej w Warszawie zaznaczali, że priorytetem PO w przyszłym Sejmie będzie też wprowadzenie ordynacji większościowej. Podkreślali, że należy znieść finansowanie partii z budżetu, bo jest to przywilej, który nie należy się politykom.
Liderzy warszawskich list wyborczych do Sejmu debatowali na temat przyszłości stolicy. Zgodzili się, że Warszawa pilnie potrzebuje ukończenia budowy pierwszej linii metra, a także rozpoczęcia budowy drugiej. Wśród innych wymienionych przez nich celów znalazły się m.in. uregulowanie własności w stolicy, stworzenie dogodnych warunków dla inwestycji w tym mieście, poprawa jego samorządności oraz rozbudowa metra i obiektów rekreacyjnych.
PO chce dążyć do efektywnego wykorzystywania wszystkich dotacji dla miasta z Unii Europejskiej. PiS ma zmniejszyć "janosikowe" płacone przez Warszawę na rzecz biedniejszych gmin w Polsce oraz skrócić okres weryfikacji wniosków o przyznanie funduszy unijnych dla miasta. Celem LPR w nowej kadencji ma być zmiana funkcjonowania warszawskiej prokuratury okręgowej. SLD chce, by stolica oddała więcej kompetencji dzielnicom ją tworzącym. PSL zapowiada budowę w stolicy obiektów rekreacyjnych. Samoobrona chce stworzyć ostateczny plan zagospodarowania przestrzennego stolicy.
Swoje propozycje dla warszawiaków przedstawiła na oddzielnej konferencji Partia Demokratyczna - demokraci.pl. Demokraci chcą budowy szybkiej kolei miejskiej i obwodnicy, zwrócenia warszawiakom nieruchomości znacjonalizowanych w 1945 r. tzw. dekretem Bieruta i decentralizacji ustroju stolicy. Proponują nadanie stolicy statusu miasta na prawach województwa oraz przekształcenie straży miejskiej w policję municypalną z uprawnieniami policyjnymi i odpowiednim wyszkoleniem.
Wiceprezes PiS Adam Lipiński przedstawił w Legnicy program partii dla środowisk wiejskich, który zakłada m.in. rozwój obszarów popegeerowskich, wsparcie inwestycji wiejskich oraz większa troskę o stan oświaty, m.in. poprzez wprowadzenie subwencji pozwalających gminom na tworzenie zerówek i wspieranie szkół wiejskich.
Samoobrona chce postawić przed Trybunałem Stanu b. premiera Leszka Millera oraz byłego i obecnego ministrów infrastruktury - Marka Pola i Krzysztofa Opawskiego, zarzucając im m.in. blokowanie działań niezbędnych do rozpoczęcia budowy drogi ekspresowej S-3 ze Szczecina na południe.
Liderka łódzkiej listy PO Iwona Śledzińska-Katarasińska oceniła, że w nowej kadencji parlamentu dojdzie do zmiany konstytucji. Zdaniem szefowej łódzkiej PO, zmiana konstytucji musi odbywać się w debacie publicznej.
Prezes PSL Waldemar Pawlak opowiedział się za równomiernym rozwojem Polski i promowaniem nie tylko metropolii, ale także miast powiatowych oraz dawnych miast wojewódzkich.
Działacze Młodzieży Wszechpolskiej wysłali do miejskiej i wojewódzkiej rady SLD w Szczecinie "Akt zgonu polskiej lewicy". Zaapelowali też w liście otwartym do SLD, aby po rezygnacji Włodzimierza Cimoszewicza ze startu w wyborach także Sojusz wycofał się z kampanii.
Anna Mojsak, jedna z kandydatek Partii Demokratycznej - demokraci.pl rozpoczęła w Białymstoku akcję "Daj młodym kredki", apelując jednocześnie do innych komitetów wyborczych i różnych instytucji o udział w zbiórce darów.