SLD i SdPl przeciw tarczy antyrakietowej w Polsce
Szefowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej i
Socjaldemokracji Polskiej, podkreślili w oświadczeniu, że SLD oraz SdPl zdecydowanie sprzeciwiają się
zainstalowaniu amerykańskiego systemu antyrakietowego w Polsce.
Wojciech Olejniczak i Marek Borowski zwrócili uwagę, że brak jest wiarygodnego uzasadnienia dla budowy takiego systemu.
"Żadne rzetelne analizy nie potwierdzają możliwości zbudowania przez Iran interkontynentalnych rakiet zdolnych przenosić głowice nuklearne. Nierealna jest także groźba ataku na którekolwiek państwo europejskie" - czytamy w oświadczeniu.
Jak podkreślili, w wyniku wybudowania na naszym terytorium bazy - "stanowiącej niewątpliwie cel ataku w razie konfliktu zbrojnego - nastąpi zmniejszenie (a nie zwiększenie) bezpieczeństwa Polski". W ich ocenie, zainstalowanie kolejnych antyrakiet celem ochrony bazy ryzyka tego nie zmniejszy.
W ocenie SLD i SdPl, system antyrakietowy w Polsce będzie konfrontacyjny wobec Rosji, "ponieważ ma on charakter par excellence ofensywny". "Zapewnia bowiem przewagę strategiczną mocarstwu, które się w taki system wyposaży. Rozwój amerykańskiego systemu będzie zatem nieuchronnie prowadzić do wyścigu zbrojeń" - napisano w oświadczeniu.
Zwrócono uwagę, że poza NATO i UE powstaje jednostronny system obrony przeciwrakietowej, który będzie mieć "dezintegracyjne implikacje dla obu tych instytucji i utrudni prowadzenie ich własnych strategii bezpieczeństwa".
"Przyłączenie się do amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej będzie czynić z naszego kraju nielojalnego członka obu tych organizacji i zarazem będzie utrudniać zbliżanie się obu części Europy" - uważają politycy.
Według nich, sama koncepcja tarczy jako sposobu zapobiegania zagrożeniom ze strony tzw. państw "zbójeckich" jest przejawem anachronicznego podejścia do bezpieczeństwa globalnego.
"Nie odpowiada to ani wymogom bezpieczeństwa Polski, ani pożądanemu kierunkowi rozwoju społeczności międzynarodowej. Wyzwaniem dla NATO i UE powinno być umacnianie uniwersalnego systemu bezpieczeństwa zbiorowego, opartego o wielostronne koalicje i istniejące organizacje międzynarodowe" - napisali liderzy SLD i SdPl.
Ich zdaniem, nowa, wyłoniona w nadchodzących wyborach administracja amerykańska może prezentować inne, bardziej uniwersalne podejście do problemów bezpieczeństwa globalnego.
SLD i SdPl wzywają rząd, aby przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania, publicznie wyjaśnił wszystkie wątpliwości.
Oba ugrupowania chcą, aby rząd udzielił odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób instalacja tarczy antyrakietowej służyć będzie zarówno bezpieczeństwu Polski, jak i bezpieczeństwu globalnemu.
"Kontynuowanie - ponad głowami obywateli i ze zlekceważeniem argumentów przeciwnych - działań, zmierzających do podpisania porozumienia o lokalizacji tarczy w Polsce wywoła potrzebę poddania tej kwestii pod referendum ogólnonarodowe. Obie partie oświadczają, że gotowe są wystąpić z taką inicjatywą" - czytamy. Jak podkreślono, stanowisko to podzielane jest także przez Unię Pracy.