Trwa ładowanie...

Śląskie instytucje kultury będą promować teatr i muzykę w centrum handlowym

Największe instytucje kulturalne w woj. śląskim, m.in. Teatr Śląski oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będą promować wydarzenia kulturalne w centrum handlowym. Zaplanowano m.in. premiery teatralne i koncerty kameralne.

Share
Śląskie instytucje kultury będą promować teatr i muzykę w centrum handlowym
Źródło: Fotolia, Fot: giuseppesavo
dmrd81u

Założenia projektu "Wyższy Poziom" przedstawiono w środę podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Jowita Kokosza z działu promocji NOSPR zaznaczyła, że chcą "z kulturą wyższą wyjść w świat, wyjść do społeczeństwa", "zachęcać dzieci i młodzież do udziału w proponowanych" wydarzeniach.

dmrd81u

Jak dodała orkiestra planuje zorganizować m.in. cykl warsztatów dla dzieci oraz koncerty kameralne i spotkania z artystami. - Myślimy, aby wyjść z naszą ofertą programową, czyli zachęcać, opowiadać o naszych koncertach, których jest bez liku w naszej siedzibie; myślimy zwłaszcza o cyklach kameralnych - mówiła Kokosza.

Dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk wskazał, że tego rodzaju przedsięwzięcia "poszerzają spektrum działań teatru" poza jego siedzibą. Dzięki nim osoby, które pojawią się w centrum handlowym, będą mogły przy okazji "zobaczyć, jak wygląda prawdziwy teatr".

Talarczyk zapowiedział, że w galerii zostanie zaaranżowana tzw. Czwarta Scena Teatru Śląskiego; widzowie obejrzą m.in. trzy premiery: "Odrapane pokoje" (premiera w październiku), "Kamienie" (listopad) oraz "Hipermarket" (styczeń 2016 r.). Dodał, że spektakle premierowe powstały m.in. w związku z tym projektem.

W galerii handlowej odbywać się będą także m.in. zajęcia dla studentów szkoły aktorskiej, otwarte dla widowni pokazy ich egzaminów czy projekcje archiwalnych spektakli. Uniwersytet Śląski zorganizuje m.in. pokazy filmowe absolwentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztof Kieślowskiego.

dmrd81u

Przedstawiciele zaangażowanych w projekt instytucji przekonywali, że dzięki projektowi klienci galerii handlowej będą mogli wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.

Zdaniem dr. Grzegorza Odoja z Instytutu Biologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach niektóre osoby być może w galerii handlowej "zetkną się z takimi kulturowymi propozycjami" po raz pierwszy. - Być może ta przestrzeń spowoduje, że wybierzemy się na koncert później, będziemy zainspirowani - powiedział Odoj.

Projekt "Wyższy Poziom" ma przybliżyć mieszkańcom Katowic oraz miast ościennych ofertę kulturalną m.in. Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz Uniwersytetu Śląskiego.

W organizację projektu włączyli się również m.in. miasto Katowice, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Galeria Renesans, Szkoła Aranżacji Muzycznej "Sekwencja", Teatr Bez Sceny, Teatr Trip i Uniwersytet Rozwoju.

Przedsięwzięcia kulturalne odbywać się będą w Galerii Katowickiej, która położona jest w centrum miasta, obok głównego dworca kolejowego. Dyrektor galerii Ewa Spychalska poinformowała, że średnia odwiedzin każdego dnia to ok. 40 tys. osób.

Na wakacje zaplanowano 75 wydarzeń.

dmrd81u

Podziel się opinią

Share
dmrd81u
dmrd81u
Więcej tematów