PolskaŚląski tydzień w Wirtualnej Polsce. Ruszamy z akcją

Śląski tydzień w Wirtualnej Polsce. Ruszamy z akcją

- Masz w oczach dziwny smutek - usłyszałam kiedyś od znajomego na jednej z imprez w modnym warszawskim klubie. Z uśmiechem odpowiedziałam mu, że w moich oczach odbija się "śląska nostalgia". Dopiero dziś rozumiem, ile w tym prawdy.

Śląski tydzień w Wirtualnej Polsce. Ruszamy z akcją
Źródło zdjęć: © Facebook.com | aleksandra gruszczyńska

#ŚląskiTydzień to nowa akcja Wirtualnej Polski, w której przybliżamy naszym czytelnikom Śląsk. Jeśli masz ciekawy temat, którym chciałbyś się z nami podzielić, napisz do nas na #dziejesie.

Pochodzę z Katowic. Miasta-maszyny. Stojącego na hutach, kopalniach i przemyśle. Kiedyś, bardzo się tego wstydziłam. Wszędzie słyszałam, że brudno, smutno i śmierdzi. I "za jakie grzechy przyszło nam tu żyć?". Po upadku przemysłu region zaczął biednieć. Przez brak pracy ludzie zaczęli zaglądać do kieliszka. Tak patologia wkroczyła na ulice mojego miasta. Ludzie mieszkali tu "za karę". Zaprzyjaźniłam się ze smutkiem i marazmem. A potem dorosłam. Dorosło też moje miasto.

W ostatnich latach Śląsk przeszedł prawdziwą przemianę. Zmienił się bardziej niż niejedna kobieta po metamorfozie u Mai Sablewskiej. Najwyższa pora, by zerwać z krzywdzącymi stereotypami na jego temat.

Dlatego przez cały tydzień na stronie głównej Wirtualnej Polski, przybliżamy Śląskie, jakiego nie znacie. Odwiedzając z nami Śląsk będziecie mogli zrozumieć, skąd bierze się w oczach nostalgia i smutek. Nasza wspólna, wirtualna podróż pokaże, że w Śląsku można się zakochać! W ramach naszej akcji zajrzymy do tajemniczego zamku, odwiedzimy niezwykłe osiedle i zabierzemy was w podróż po atrakcjach regionu. Nie zabraknie nam też porządnej dawki sportowych emocji. Zmierzymy się również z mitem "śląskiej baby". Opowiemy wam o ludziach ważnych dla kultury. Zastanowimy się również, gdzie z kopalń przeniósł się śląski biznes.

Śląsk jak niekochane dziecko

Dlaczego wybraliśmy Śląsk? To region, który bardzo długo był zapomniany i niechciany. Niesłusznie, bo dał Polsce wiele: tu narodził się blues, hip-hop czy śląska szkoła grafiki. To region, który dał Polsce Ryśka Riedla, Artura Rojka i Dawida Podsiadło. Dał filmy Kazimierza Kutza i książki Twardocha. Dał Włodzimierza Lubańskiego, Adama Małysza i Tomasza Adamka. To tu przeżywaliśmy niezapomniane emocje podczas meczu polskiej kadry z Portugalią. Na Śląsku odbyły się najważniejsze koncerty kilku ostatnich dekad. To jednocześnie region uprzemysłowiony, ale też piękny i zielony. I to chcemy pokazać, choć wiemy, że odczarowywanie mitów nie jest proste. Ale i nie jest niemożliwe.

Zapraszamy Was do śledzenia naszej akcji, komentowania i dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Niech to będzie nasz wspólny Śląski Tydzień w WP.

Zobacz także: Łowcy Przygód: Brzezinka - perła śląskiego baroku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (73)