PolskaZachęcają młode kobiety do badań piersi. Kampania ma wpłynąć na kwestię świadomości społecznej

Zachęcają młode kobiety do badań piersi. Kampania ma wpłynąć na kwestię świadomości społecznej

Kampanię zachęcającą młode kobiety do badań profilaktycznych pod kątem raka piersi rozpoczęto w Katowicach. - Choć ten nowotwór najczęściej rozpoznaje się u kobiet w wieku 50-69 lat, to rośnie liczba młodych kobiet z taką diagnozą - alarmują lekarze.

Zachęcają młode kobiety do badań piersi. Kampania ma wpłynąć na kwestię świadomości społecznej
Źródło zdjęć: © Fotolia

- Pewne badania świadczą o tym, że ten wiek, pewnie ze względu na obciążenia cywilizacyjne, przesunął się w dół i młodsze kobiety zapadają na raka piersi, niż to miało 10 czy 15 lat temu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest tego przyczyna. Na pewno rozwinęła się diagnostyka, w młodszym wieku wykrywa się nowotwory, oczywiście też w niższym stopniu zaawansowania, co stwarza szersze możliwości leczenia i uzyskiwania lepszych wyników leczenia onkologicznego - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach chirurg onkologiczny, szef zespołu, który dwukrotnie przeszczepił twarz prof. Adam Maciejewski.

W ramach kampanii "Zdążyć przed rakiem", która ma uświadomić potrzebę badań profilaktycznych również młodszym kobietom, zaplanowano m.in. działania edukacyjne, bezpłatne badania USG piersi i mammografię, porady lekarskie, 5-kilometrowy bieg promujący ideę profilaktyki i zdrowego trybu życia, a także warsztaty dla kobiet po operacji piersi.

Kampanię organizuje Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka Tommed, pod patronatem miasta Katowice. Jak podkreślił dyrektor ośrodka i ginekolog Tomasz Bula, ok. 20-25 proc. kobiet chorujących na raka piersi ma mniej niż 50 lat. Najmłodsza zdiagnozowana w tej placówce pacjentka miała 21 lat, najmłodsza zoperowana, u której udało się przeprowadzić operację oszczędzającą pierś - 25 lat.

- Liczba tych rozpoznań będzie wzrastała. Kluczowe jest, aby były to rozpoznania na tyle wczesne, żeby rokowanie było jak najlepsze, a lekarze mogli wdrożyć procedury lecznicze, które będą jak najmniej ingerowały w życie pacjentki. Niewielkie zmiany są wyleczalne w 100 procentach - powiedział Bula.

Jak zaznaczył, pierwsze USG piersi kobieta powinna wykonać już po 20. roku życia, mammografię po 40. roku życia. Stałym nawykiem powinna być samokontrola. - Zaniepokoić powinna jednostronna bolesność, odczucie kłucia igiełek w piersi, krwisty wyciek z piersi, odczucie nadmiaru pod pachą - wyliczał specjalista.

Wczesne wykrycie choroby umożliwia też niejednokrotnie przeprowadzenie zabiegu usunięcia nowotworu oszczędzającego pierś. Prof. Adam Maciejewski podkreślił, że zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii wciąż nie są w Polsce standardem.

- Jest kilka ośrodków, które je wykonują, ale to kropla w morzu, a jest bardzo wiele kobiet, które chciałyby mieć odtworzoną symetrię klatki piersiowej. Możliwości rekonstrukcyjne są w tym przypadku bardzo duże, umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych, wspaniałych efektów estetycznych i psychospołecznych. Za granicą takie leczenie jest bardziej dostępne, to zapewne również kwestia świadomości społecznej - chore wiedzą, że takie zabiegi są możliwe, są bezpieczne, a uzyskiwane efekty są bardzo dobre - powiedział chirurg.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)