Trwa ładowanie...

Zachęcają młode kobiety do badań piersi. Kampania ma wpłynąć na kwestię świadomości społecznej

Kampanię zachęcającą młode kobiety do badań profilaktycznych pod kątem raka piersi rozpoczęto w Katowicach. - Choć ten nowotwór najczęściej rozpoznaje się u kobiet w wieku 50-69 lat, to rośnie liczba młodych kobiet z taką diagnozą - alarmują lekarze.

Zachęcają młode kobiety do badań piersi. Kampania ma wpłynąć na kwestię świadomości społecznejŹródło: Fotolia
d3w8vnu

- Pewne badania świadczą o tym, że ten wiek, pewnie ze względu na obciążenia cywilizacyjne, przesunął się w dół i młodsze kobiety zapadają na raka piersi, niż to miało 10 czy 15 lat temu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest tego przyczyna. Na pewno rozwinęła się diagnostyka, w młodszym wieku wykrywa się nowotwory, oczywiście też w niższym stopniu zaawansowania, co stwarza szersze możliwości leczenia i uzyskiwania lepszych wyników leczenia onkologicznego - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach chirurg onkologiczny, szef zespołu, który dwukrotnie przeszczepił twarz prof. Adam Maciejewski.

W ramach kampanii "Zdążyć przed rakiem", która ma uświadomić potrzebę badań profilaktycznych również młodszym kobietom, zaplanowano m.in. działania edukacyjne, bezpłatne badania USG piersi i mammografię, porady lekarskie, 5-kilometrowy bieg promujący ideę profilaktyki i zdrowego trybu życia, a także warsztaty dla kobiet po operacji piersi.

Kampanię organizuje Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka Tommed, pod patronatem miasta Katowice. Jak podkreślił dyrektor ośrodka i ginekolog Tomasz Bula, ok. 20-25 proc. kobiet chorujących na raka piersi ma mniej niż 50 lat. Najmłodsza zdiagnozowana w tej placówce pacjentka miała 21 lat, najmłodsza zoperowana, u której udało się przeprowadzić operację oszczędzającą pierś - 25 lat.

d3w8vnu

- Liczba tych rozpoznań będzie wzrastała. Kluczowe jest, aby były to rozpoznania na tyle wczesne, żeby rokowanie było jak najlepsze, a lekarze mogli wdrożyć procedury lecznicze, które będą jak najmniej ingerowały w życie pacjentki. Niewielkie zmiany są wyleczalne w 100 procentach - powiedział Bula.

Jak zaznaczył, pierwsze USG piersi kobieta powinna wykonać już po 20. roku życia, mammografię po 40. roku życia. Stałym nawykiem powinna być samokontrola. - Zaniepokoić powinna jednostronna bolesność, odczucie kłucia igiełek w piersi, krwisty wyciek z piersi, odczucie nadmiaru pod pachą - wyliczał specjalista.

Wczesne wykrycie choroby umożliwia też niejednokrotnie przeprowadzenie zabiegu usunięcia nowotworu oszczędzającego pierś. Prof. Adam Maciejewski podkreślił, że zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii wciąż nie są w Polsce standardem.

- Jest kilka ośrodków, które je wykonują, ale to kropla w morzu, a jest bardzo wiele kobiet, które chciałyby mieć odtworzoną symetrię klatki piersiowej. Możliwości rekonstrukcyjne są w tym przypadku bardzo duże, umożliwiają uzyskanie bardzo dobrych, wspaniałych efektów estetycznych i psychospołecznych. Za granicą takie leczenie jest bardziej dostępne, to zapewne również kwestia świadomości społecznej - chore wiedzą, że takie zabiegi są możliwe, są bezpieczne, a uzyskiwane efekty są bardzo dobre - powiedział chirurg.

d3w8vnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w8vnu
Więcej tematów