Trwa ładowanie...

Tychy. Gąska Balbina wróciła na swoje miejsce. Czemu zniknęła?

Po kilku miesiącach nieobecności, gąska Balbina wróciła na plac zabaw im. Grażyny Bacewicz w Tychach. Po renowacji "patronka" osiedla znów czuwa nad bawiącymi się na placu dziećmi, którym ma przynosić szczęście.

Share
Tychy. Gąska Balbina po kilku miesiącach wróciła na swoje miejsce.
Tychy. Gąska Balbina po kilku miesiącach wróciła na swoje miejsce.Źródło: UM Tychy
d3yk3k4

Rzeźbę gąski Balbiny odsłonięto w 2010 roku, podczas otwarcia nowego placu zabaw im. Grażyny Bacewicz na osiedlu Balbina w Tychach. Niestety, wiosną gąska zniknęła ze swojego miejsca. Spółka Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego była zmuszona do jej demontażu. Ktoś uznał, że brąz, z którego jest wykonana, jest cenny i oddając go do skupu można sporo zarobić.

Tychy. Gąska Balbina przeszła renowację

- Na przełomie marca i kwietnia doszło prawdopodobnie do próby kradzieży gąski. Zostały nacięte nogi – tłumaczy Artur Wyżkiewicz z Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Spółka nie czekała aż rzeźba się przewróci lub ktoś dokończy dzieła i ją zdemontowała.

d3yk3k4

Okazuje się jednak, że renowacja rzeźby nie była wcale łatwą sprawą. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego długo musiał szukać firmy, która wykonałaby naprawę uszkodzonej rzeźby. – Ze względu na to, że rzeźba jest z brązu, mieliśmy problem ze znalezieniem wykonawcy, który podjąłby się naprawy gąski. W końcu zleciliśmy naprawę panu Krzysztofowi Ceterze z firmy "Spawanie Precyzyjne", który podszedł do tematu bardzo profesjonalnie. Jak stwierdził, to było jego pierwsze tego typu zlecenie – dodaje Wyżkiewicz.

Balbina została zabezpieczona przed kradzieżą. Jej nogi zostały wzmocnione prętami. Po renowacji, kilka dni temu wróciła na swoje miejsce.

Nie ma kontroli nad służbami. Kalisz: To wina Tuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yk3k4

Podziel się opinią

Share
d3yk3k4
d3yk3k4
Więcej tematów