Tychy. Festiwal Malutkiego rusza już w piątek. To propozycja nie tylko dla najmłodszych
Pierwsza edycja Festiwalu Malutkiego. W programie przedstawienia i warsztaty adresowane do najmłodszych widzów - dzieci poniżej pięciu lat - i towarzyszących im dorosłych. Początek w piątek, 25 czerwca, w Teatrze Małym w Tychach.
23.06.2021 08:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pomysłodawczynią i inicjatorką wydarzenia jest Joanna Piwowar-Antosiewicz, która na co dzień pracuje w Teatrze Małym jako specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej. - To, co odróżnia teatr "najnajmłodszych", to fakt, że w żaden sposób nie jest blokowana dziecięca ekspresja. Nikt nikogo nie ucisza, nie mnoży zakazów. Przedstawienia mają nie tylko rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, ale także stwarzać okazję do żywego reagowania na otoczenie i na sztukę. Większość przedstawień kończy się wspólnymi animacjami twórców z małymi widzami - tłumaczy pomysłodawczyni festiwalu.
Widzowie obejrzą m.in. przygotowany w tyskim teatrze spektakl "NIE-MA" (dla dzieci w wieku 1-3 lat) oraz premierową propozycję Teatru Animacji z Poznania "O czym szepcze las" w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak (dla dzieci w wieku 2-5 lat). Dla rodziców z dziećmi poniżej trzech lat przygotowano rodzinne warsztaty ruchowe "To jest teraz", prowadzone przez KolektTacz.
- Do tego planujemy dwie duże akcje twórcze na otwarcie i zamknięcie festiwalu, prowadzone przez naszych edukatorów. Będzie strefa sensoryczno-animacyjna, czytania performatywne, kącik dziecka i rodzica, kącik z literaturą dla najmłodszych. A na zakończenie koncert zespołu Mamy śpiewamy dla dzieci w wieku 3-7 lat - mówi Piwowar-Antosiewicz.
Tychy. Festiwal Malutkiego rusza już w piątek
Organizatorzy Festiwalu Malutkiego podkreślają, że ma on charakter rodzinny, jest inicjatywą dla najmłodszych widzów i bliskich im dorosłych. - We wszystkich naszych propozycjach dorośli biorą udział wspólnie z dziećmi. Myślę, że to utrwalanie poczucia bliskości, bycia razem w akcie twórczym, to jedna z najcenniejszych wartości, jaką teatr może podarować swoim widzom - oceniła pomysłodawczyni tyskiej imprezy.
Inicjatywa Festiwalu Malutkiego wynikła z rosnącej od kilku lat popularności spektakli kierowanych do małego widza, a także z licznych pytań rodziców, coraz częściej pytających w teatrze o takie propozycje.