Świętochłowice. Wspólna kampania przeciwko przemocy w rodzinie
Jest w wielu domach. Często ukrywana, bo ofiary boją się lub wstydzą. Nie rzadziej widziana lub słyszana przez otoczenie, które nie chce lub nie wie jak pomóc. Ważne, by nie pozostawać obojętnym na krzywdę innych!
25.12.2020 | aktual.: 03.03.2022 00:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach wraz ze Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań”, pod patronatem Prezydenta Miasta, rozpoczęła kampanię pod nazwą „Nie bądź głuchy i ślepy na przemoc”.
Agresja istniała od dawna, od niedawna jednak przyszło nam żyć w zupełnie nowych warunkach, z którymi nie wszyscy sobie radzą. Wraz z kwarantanną i odizolowaniem zwiększyła się liczba rozwodów i przemocy w domu. Pandemia pokazała, jak ważna jest rodzina i bliscy. Uświadomiła jednak też, że często nie mieliśmy pojęcia, z kim żyjemy pod jednym dachem.
Także problemy finansowe i spowolnienie gospodarki spowodowało, że żyjemy w ciągłym stresie i obawie o to, co przyniesie kolejny dzień. Wielu z nas nie widzi celu i sensu życia, inni zapadają w depresję lub uzależnienie od używek. Boją się do tego przyznać, a co więcej skorzystać z pomocy fachowców. A to przecież żaden wstyd…a ulga.
Kwestie rodzinne to dla większości z nas bardzo delikatna sprawa. Pojawiające się kłótnie mogą stać się utrapieniem, prowadzącym do przemocy. By temu zaradzić, miejskie służby z Świętochłowic zachęcają by skorzystać z ich pomocy. Wystarczy czasem jeden telefon – czy to na policję, czy do specjalistycznego ośrodka. Po drugiej stronie zawsze jest osoba, która wysłucha i zorganizuje w dogodnym terminie i miejscu spotkanie, które może pomóc uniknąć tragedii.
W ramach Kampanii „Nie bądź głuchy i ślepy na przemoc” przedstawiciele SOW „Przystań”, policyjna profilaktyk oraz dzielnicowy ze świętochłowickiej komendy nakręcili spot. W filmie poświęconym przemocy domowej wcielają się w role ofiary, sprawcy i świadków – wszystko po to, by przekonać tych, którzy boją się zwrócić o pomoc.