Sosnowiec. Bezpłatne badania. Pomogą wykryć raka płuca
Mieszkańcy Sosnowca mogą przeprowadzić bezpłatne badanie przesiewowe płuc za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK).
W badaniu mogą wziąć udział osoby, które spełniają kryteria: są w wieku od 55 lat (50 dodatkowy czynnik ryzyka) do 74 lat, będące lub byłe palaczami tytoniu (rzuciły palenie nie dawniej niż 15 lat temu) z całkowitą konsumpcją co najmniej 20 paczkolat (paczkolat = przeciętna liczba paczek papierosów wypalanych dziennie x liczba lat palenia), nie mające objawów sugerujących raka płuca i nie chorujące wcześniej na raka płuca.
Sosnowiec. Bezpłatne badania dla mieszkańców miasta
Zainteresowani mieszkańcy Sosnowca powinni skontaktować się telefonicznie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod numerem 534 433 633 lub 733 120 778, celem przeprowadzenia rozmowy kwalifikującej na badanie.
Badanie umożliwia dokładne zobrazowanie płuc oraz innych narządów klatki piersiowej (serce z naczyniami wieńcowymi, dużych naczyń (aorta), węzłów chłonnych, kręgosłupa, przepony) i górnej części jamy brzusznej (górne bieguny nerek, nadnercza, śledziona).
Według Światowej Organizacji Zdrowia rak płuca jest najczęstszym nowotworem na świecie. Mężczyźni stanowią 68 proc wszystkich chorych. Rak płuca jest co roku przyczyna zgonu około 1,2 mln osób. Szacuje się, że około 85-90 proc zgonów z jego powodu jest ściśle związanych z paleniem tytoniu, a odsetek niepalących wśród osób z rakiem płuca nie przekracza 10-15 proc. Najwyższą umieralność u mężczyzn notuje się w krajach Europy Środkow-Wschodniej, w tym w Polsce. Około połowa osób z rozpoznanym rakiem płuca ma 70 lat lub więcej. Typowy wiek zgonu na raka płuca wynosi 72 lata.