Śląskie. Wynik badania trzeźwości kierowcy zdumiał nawet policjantów z Żywca
Policjanci z Żywca zatrzymali w Ciścu 40-letniego kierowcę seata, a wynik badania jego trzeźwości zadziwił samych mundurowych. To drugi taki przypadek w tej miejscowości w ciągu kilkunastu godzin.
16.03.2021 09:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowe w Ciścu na ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
- W pewnym momencie policjanci z żywieckiej drogówki zauważyli seata, który niebezpiecznie zjechał na pobocze. Gdy funkcjonariusze zbliżyli się do samochodu, kierowca gwałtownie ruszył, jednak nie uciekł daleko bowiem mundurowi szybko go zatrzymali – informuje śląska policja.
Za kierownicą siedział 40-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Policjanci sprawdzili stan jego trzeźwości i wynik zadziwił samych mundurowych.
- Skala wskazywała blisko 4 promile alkoholu. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 2 lat więzienia, utrata prawa jazdy oraz wysoka grzywna – przekazują policjanci.
To już drugi taki przypadek w Ciścu w ciągu kilkunastu godzin. W niedzielę policjanci zatrzymali tam po 3-kilometrowym pościgu 28-latka kierującego oplem corsą, który jechał całą szerokością drogi.
Kierowcą okazał się 28-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Gdy mundurowi sprawdzili stan jego trzeźwości okazało się, że miał on w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.
Śląskie. Pijani kierowcy muszą się liczyć z pozbawieniem wolności od 2 do 5 lat
Policja przypomina, że każdy, kto wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.
Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, podlegające grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, kara pozbawienia wolności może wzrosnąć do lat 5.
Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.
Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości - w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych.
Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.