Trwa ładowanie...

Śląsk. ZUS wspiera firmy - kwotą jedną z najwyższych w kraju

Pandemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich. W krótkim czasie musieliśmy się nauczyć żyć na nowo. W zupełnie innej rzeczywistości i innych warunkach…niektórym się udało, inni wciąż walczą o przetrwanie. Na szczęście mogą liczyć na wsparcie.
Share
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowejŹródło: FORUM
d3xmhgv

Jedną z głównych instytucji, która realizuje działania w ramach tarczy antykryzysowej jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od zeszłego roku do oddziałów, prócz dotychczasowych wniosków i dokumentów, zaczęły wpływać setki zgłoszeń z prośbą o wsparcie.

Mimo, że formularzy było mnóstwo, urzędnicy starali się jak najszybciej i najsprawniej obsłużyć klientów, mając na uwadze ich ciężką sytuację. Znaleźli się w momencie życiowych wyborów, których nigdy nie musieliby podjąć, gdyby nie pandemia koronawirusa.

W sumie do przedsiębiorców trafiło ok. 13,8 mld zł w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek. W woj. śląskim na wsparcie przeznaczono ponad 1,6 mld – co daje drugie miejsce, zaraz po woj. mazowieckim, w którym przedsiębiorcy uzyskali najwyższą pomoc.

d3xmhgv

”Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD” - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj. śląskiego.

ZUS z większą kontrolą? Projekt zyskał miano "Konfident+"

Zakres i forma wsparcia jest uzależniona od rodzaju działalności gospodarczej. Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z ok. 50 różnych branż. O umorzenie składek i ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić, m.in. przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, turystycznej, fitness, obiekty kultury i rozrywki, noclegowe czy fizjoterapeuci.

d3xmhgv

”O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń” - dodaje rzecznik.

Prócz możliwości zwolnienia z opłacania składek, inną formą wsparcia realizowaną przez ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, jest wypłata świadczeń postojowych. Można o nie wystąpić do trzech miesięcy po ustaniu stany epidemii. Najwięcej środków trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł). Łączna ich wartość przekroczyła już 5,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xmhgv

Podziel się opinią

Share
d3xmhgv
d3xmhgv
Więcej tematów