Trwa ładowanie...
d2d22r5

Śląsk. Są pieniądze na wsparcie branży turystycznej. Czy to uspokoi nastroje przedsiębiorców?

87,5 mln zł zamierza skierować w tym półroczu samorząd woj. śląskiego na pomoc branży turystycznej regionu w związku z pandemią koronawirusa. Główne środki mają trafiać do firm w postaci dotacji do projektów podnoszących ich konkurencyjność.
Share
Śląsk. Będzie wsparcie dla branży turystycznej.
Śląsk. Będzie wsparcie dla branży turystycznej.Źródło: Unsplash.com
d2d22r5

Radni woj. śląskiego poparli zmiany w tegorocznym budżecie regionu, kierując 8 mln zł na pomoc finansową dla gmin z obszaru Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego w ramach tzw. "Śląskiego Pakietu dla Turystyki”.

"Będzie to w pewnym stopniu rekompensata za utracone dochody budżetowe z tytułu decyzji podjętych przez organy tych gmin na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Pierwszym z działań w ramach tego pakietu będzie - finansowana dzięki poniedziałkowej nowelizacji budżetu - pomoc dla 38 gmin z trzech powiatów na podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz firm z branży. Chodzi o zwolnienia i umorzenia podatków oraz opłat lokalnych za okres pandemii.

d2d22r5

Śląsk. Wsparcie dla branży turystycznej

Wysokość wnioskowanej przez jedną gminę pomocy może sięgać 2 mln zł, jeśli stosunek oferowanych w niej miejsc noclegowych do liczby mieszkańców przekracza 0,5, lub 500 tys. zł – dla pozostałych gmin. Pula tego wsparcia ma sięgać 8 mln zł w pierwszym etapie. W drugim podobną pomocą objęte mają zostać gminy jurajskie.

Kolejne wsparcie dla gmin ma przewidywać dofinansowywanie ich zadań własnych związanych ze wsparciem i promocją turystyki, wspieraniem poprawy jakości infrastruktury turystycznej, organizowaniem imprez i wydarzeń turystycznych. Termin składania wniosków w tym zakresie ma przypadać jeszcze w I kwartale br.

W II kwartale mają wystartować działania kierowane bezpośrednio do przedsiębiorców: najpierw, w kwietniu, ma to być nabór wniosków mikro i małych przedsiębiorstw z branży o dofinansowanie projektów inwestycyjnych podnoszących ich konkurencyjność. Ponadto na etapie projektowania są zasady wsparcia obiektów i atrakcji turystycznych, a także marek i produktów turystycznych. - Wsparcie per saldo tego pakietu w pierwszym półroczu dla branży turystycznej będzie na poziomie 87,5 mln zł. Oczywiście, jeśli uda się dołożyć z wyniku finansowego kolejne środki na kolejne działania, to będziemy tę alokację zwiększać” – zaznaczył marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

d2d22r5

Tłit - Jarosław Gowin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2d22r5

Podziel się opinią

Share
d2d22r5
d2d22r5
Więcej tematów