Trwa ładowanie...

Śląsk. Placówka zamknięta przez COVID-19, dodatkowy zasiłek dla rodziców

Pandemia koronawirusa nie mija, a wraz z nią obostrzenia które na bieżąco są aktualizowane. Dostosować się do nich musi każdy z nas, bez względu na to jak trudna jest sytuacja.
Share
Dodatkowe dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego dla rodziców
Dodatkowe dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego dla rodzicówŹródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2ysafg

Wiele spraw się zmieniło, wielu z nas musi radzić sobie na nowo – w zupełnie nowych warunkach. Staramy się, każdy po swojemu. Wychodzi nam różnie, czasem lepiej a czasem gorzej. Dobrze, że można liczyć na wsparcie.

”Do 14 marca wydłużono okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia, w sytuacji gdy placówka, do której uczęszcza maluch została zamknięta w związku Covid-19. O takie wsparcie mogą ubiegać się także opiekunowie starszych uczniów, ale tylko wówczas, gdy dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności” – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Warunkiem wypłaty świadczenia jest to, że rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, a drugi z opiekunów nie ma możliwości zapewnienia w tym czasie opieki nad dzieckiem.

d2ysafg

By otrzymać zasiłek, wystarczy oświadczenie rodzica – wysłane do pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku własnej firmy, dokument składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka.

IKE czy ZUS? Wiceminister jest pewny wyboru polityków PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ysafg

Podziel się opinią

Share
d2ysafg
d2ysafg
Więcej tematów